המדרשה החסידית לצעירים

בבית"ר עילית נפתח מוסד חינוכי יחודי ומעניין: "המדרשה החסידית לצעירים" לנערים בגיל ישיבה קטנה

אחד מהיעדים של ארגון "מענה" הוא לסייע לבעלי תשובה למצוא מקום לימוד מתאים לילדיהם.

השבוע גיליתי מקום חינוך לבחורים מרקע חסידי, שהגיעו לגיל ישיבה קטנה, ומחפשים מקום שונה מישיבה רגילה שיתאים לצרכיהם ונטיות ליבם: "המדרשה החסידית לצעירים" בביתר עלית.

לפני שנספר על המדרשה, הנה סרטון שמשקף את רוח המקום:

ביקרתי במדרשה וראיתי שזהו באמת מקום מיוחד. יש להדגיש שקהל היעד של המדרשה הוא נערים מרקע חסידי, שמוכנים לגור בפנימיה בעיר ביתר עילית, ולשלב בסדר יומם גם לימודי חול כלליים. למי שעונה על הקריטריונים האלה, כדאי לדעתי להכיר את המדרשה.

אלה הם חמשת הדברים שאהבתי במיוחד:

1. צוות מסור וחם, מקצועי ובעל חזון ברור למצוינות ולאהבת תורה. הצוות נותן יחס אישי, ומצליח להעביר את לימוד התורה בצורה חוויתית וחמה.
2. מעבר לתכני הקודש, יש דגש על יסודות חינוכיים חשובים, כמו: גיבוש הקבוצה ויצירת זהות, הקניית הרגלים, כישורי חיים כמו פיתוח עצמאות, היגיינה אישית, קבלה ונתינה, גבולות אישיים, מיומנות בין אישית, דיבור בפני קהל, אמפטיה, נימוסים והליכות, וכן לימוד על ערבות ואחריות חברתית.
3. מועצת תלמידים – קבוצת תלמידים שנבחרה בבחירות דמוקרטיות על ידי התלמידים עצמם, לוקחת חלק בניהולו של המוסד, ופועלים למען ייצוג התלמידים למול ההנהלה וארגון פעילויות חברתיות. באתר המדרשה יש את פתקי התעמולה ממערכת הבחירות.
4. חוגים – חדר כושר, מוזיקה, חדר תופים, אלה דברים שהרבה בחורים יכולים למצוא דרכם את השער ואת החיבור לעצמם ולקב"ה. קורסים של נאום מול קהל, תזונה נכונה וכו' הם קורסים שמועברים במסגרת 'נושא שבועי' ונותנים ערך מוסף ללימודים.
5. לדברי מקימי המדרשה המקום מגובה על ידי גדולי ישראל ואדמו"רים (כך הם כותבים: "רבים מהם הביעו באוזנינו הערכה עצומה על פתיחת מסגרת חינוכית שתיטיב עם אוכלוסיות שעשויים לאבד את מקומם בקהילה במסגרת הישיבתית הקלאסית"). עם זאת, העובדה שלומדים בה גם לימודי חול גרמה לקבוצות מסוימות להתנגד לה. ההתיחסות של "המדרשה החסידית לצעירים" להתנגדות היא כזאת, שבאתר המדרשה יש דף שבו כתוב כך: "למרות הסכמתם של גדולי ומאורי הדור, ישנם קבוצות בקהילה החרדית אשר מתנגדים למתווה, המדרשה מכבדת דעות שונות ומחנכת לשונות" – ואז מובאים פשקווילים ומודעות של המתנגדים.

לאתר "המדרשה החסידית לצעירים": http://www.mcl.org.il

 

[קרא עוד כתבות]

אודות דן טיומקין

הרב דן טיומקין - גדל ברעננה. חזר בתשובה לקראת סוף השירות הצבאי בחיל האוויר. למד שש שנים בישיבת סלבודקה בבני ברק. כתב את ספרי ההדרכה "במקום שבעלי תשובה עומדים" (הוצאת פלדהיים), חלק א' וחלק ב', שזכו להסכמת גדולי תורה מכל החוגים. ממייסדי ומנהלי ארגון "מענה", להדרכה וסיוע לבעלי תשובה. תושב גבעת זאב, ואב לחמישה.