להסתכל למציאות בעיניים / מאת זאב סקלר, מנהל מרכז הכוון תורני

מאמר זה נכתב מנקודת מבטו של מכוון תעסוקתי תורני, ומציג כמה חסמים שמצויים גם לחוזרים בתשובה

מחפש עבודה: יש לך איזו עבודה טובה בשבילי. משהו מכובד, בשעות נוחות ועם משכורת יפה?

מכוון תעסוקתי: בוא נבדוק יחד. יש לך שליטה במחשבים?

לא כל כך.

למדת איזה מקצוע?

בינתיים לא.

יש לך עברית שוטפת?

בסדר, לא רע.

אתה דובר וקורא אנגלית?

לא.

איזה ניסיון תעסוקתי יש לך?

הייתי שנתיים 'מורה כתיבה' בחיידר, וכיום אני מנסה לתווך קצת נדל"ן.

איזה סוג עבודה אתה מחפש?

אגיד לך. תמיד היה לי כישרון ניהול. אני מרגיש שאוכל לנהל מאוד טוב הרבה דברים. משרד, ארגון וכדומה.

חיפשת כבר בכוחות עצמך סוג עבודה כזה?

כן, ולא מצאתי כלום. מצאתי בעיקר עבודות פשוטות וזולות עם משכורות קטנות.

ונראה לך שלנו יש משרות כאלו?

אממ. כן. חשבתי שכן.

אתה צודק. לפעמים יש לנו גם משרות כאלו. אבל תגיד, אם היית בעל עסק או ארגון, והיית מחפש מישהו שינהל את הגוף, היית לוקח את עצמך?

(חושב…) נראה לי שלא.

למה?

כי מזווית הראיה של המעסיק, הוא לא מכיר אותי ואת היכולות שלי, ואין לו שום סיבה לקחת אותי.

אני מצטער לבשר לך שאתה כנראה צודק, ושאתה לא היחיד שחושב ככה במושכל ראשון.

תשמע, בעבר היינו מפרסמים רשימות משרות, ומה שקרה, שכאשר למשל הוצאנו משרה של ניהול סניף קופת חולים מיהרו להתקשר עשרות אברכים שאין להם כל מושג בניהול מעבר להערכה העצמית הגבוהה שיש להם, והם לא הבינו למה אף אחד לא ממהר לקלוט אותם לתפקיד.

פעם נתקלתי במודעה מדהימה שאמרה כך: מי שמעוניין בעבודה צדדית מכניסה ומכובדת. שכר חודשי של 25.000 ₪. אין צורך בהשכלה קודמת. גמישות בשעות. עבודה במשרד ממוזג, שיתקשר אלי ו…נחפש ביחד.

שנינו מבינים היטב שבתחום הזה לא מצוי כל כך קיצורי דרך ופתרונות קסם. צריכים להתחיל מלמטה, בהתאם לכוחות השוק ולביקוש בשטח, וכשעובד מוכיח את עצמו הוא מתקדם ועולה בהתאם.

אז מה כן יש לך להציע לי עכשיו, איזה עבודות?

במקרה שלך, אם אין לך כל הכשרה מקצועית וגם אין לך ניסיון, אנחנו צריכים לבחון יחד מה הכיוון שלך ולאן אתה רוצה להגיע. אם אתה כבר יודע את התחום שמתאים לך, נחפש לך משרה בתחום הזה, כל משרה שרק תהיה, תתחיל בקטן, תקבל אמנם מעט כסף בהתחלה, אך ככל שתוכיח את עצמך תצעד יותר מהר לעתיד הכלכלי היציב שלך. אחרי שנבחן במדויק את השכלתך המקצועית ואת הניסיון התעסוקתי שלך, נציג בפניך את מה שיש לשוק התעסוקה להציע.

באם אינך יודע מה אתה מחפש, בוא ותתחיל להכיר את השוק, איזה תחום נראה לך מתאים לך כפי שאתה מכיר את עצמך, ולאט לאט תתחיל להבין במה מדובר.

איזה סוגי עבודות יש בשוק?

מי שלא למד מקצוע מסוים, יכול להשתלב בעבודת שירות, שזה כולל נציגי שירות, מזכיר וכדומה. במכירות, שזה סוכני מכירות של חברות, אנשי מכירות של חברות נדל"ן, רשמים של מכללות וכדו'. בעבודת ייצור, שזו עבודה יחסית קלה, ובעבודה פיזית.

אז בשביל זה יש את מרכז הכוון, בשביל להציע את כל העבודות הפשוטות?

אנחנו לא מציעים עבודות פשוטות, אנחנו מציעים עבודות מתאימות. גם אם יש לי עכשיו משרה בכירה, זה יהיה חסר תוחלת מצדי להציע לך משרה שאין סיכוי שהמעסיק יקח אותך. לא?

תבין, בשנתיים האחרונות, לצד מאות השמות של מקומות עבודה 'רגילים', אם אפשר לקרוא להם כך, בוצעו גם בהצלחה ב"ה השמות של משרות בכירות, בתחומי ניהול, היי-טק, נציגי חברות ותעשיה, של אנשים שהתאימו למשרות אלו. אך לא פעם ולא פעמיים קרה, שהגיעו אלינו משרות טובות מאוד, ולצערי לא היה לי את מי לשלוח לשם.

חשוב שתבין, שאין שום משרה 'אצלי'. המשרה נמצאת אצל המעסיק, ואני יכול רק להביא לו מועמדים מתאימים.

אמנם, במקרים מסוימים, בגלל ההיכרות המוקדמת והנסיון הארוך מול המעסיק, הוא יכול לבוא לקראתנו ולהתגמש עם תנאי הקבלה. כמו למשל לפני מספר שבועות בוצעה בהצלחה השמה של אחד מאנשי שלומנו בחברה מכובדת ובינלאומית לסחר במניות. הדרישה המקורית היתה לבעל תואר ראשון, אך משהצלחנו להוכיח שלמועמד שלנו יש נסיון רב בתחום ושהוא לאחר השתלמות מקצועית בתחום, הוא נקרא לראיון והתקבל מיד לעבודה.

אבל את המשרה הזו, למשל, לא הייתי יכול להציע לך, ולא לרוב הפונים, מהסיבה הפשוטה שלכל אלו לא היה סיכוי להתקבל.

סליחה על השאלה, אבל לפי דבריך, למה אני צריך אותך? למה אני לא יכול ללכת לבד למצוא עבודה?

שיהיה ברור. אם אתה כבר יודע בדיוק את מה שאתה רוצה, יש לך את כל המידע מה שיש לשוק התעסוקה להציע לך, ואתה יודע איך להציג את עצמך ולשפר את הסיכויים שלך להתקבל לעבודה, השער לעולם הפרנסה כבר די פתוח בפניך, ואתה מוזמן להיכנס בו.

אך בדרך כלל אנשים אינם יודעים מיד מה בדיוק הם רוצים. הם בוודאי לא מכירים כל כך את מה שיש לשוק התעסוקה להציע. ההיכרות שלנו עם בתחום מסייעת לנו להגיע למגוון רחב של ההצעות הטובות ביותר מאלו שיש בשוק, ולהציע מתוכן את אלו המתאימות ביותר לפונה, כאשר בנוסף, לא נשלח פונים למקומות עבודה שידועים לנו כבעלי יחס גרוע לעובדים (ויש כאלו).

בנוסף, אנחנו עומדים לעזרה ולסיוע במשך כל תהליך ההשמה, בכתיבת קו"ח, בהכנה לראיון עבודה, ועוד ועוד, עד סיום תהליך ההשמה, ונעשה הכל כדי להביא את המשרה הטובה, המכובדת והמתגמלת ביותר לכל אחד, בהתאם לתנאים האישיים של כל פונה.

 

התמונה למאמר זה היא תמונת אילוסטרציה של מקדם תעסוקה ממרכז הארץ ואינה קשורה לכותב המאמר.

מאמר זה נכתב מנקודת מבטו של מכוון תעסוקתי תורני. המאמר נכתב על ידי הרב זאב סקלר, שמנהל מרכז כזה, מרכז חרדי ולאו דווקא לבעלי תשובה, אך רבים מהאתגרים של המשתתף מתאימים גם לחוזרים בתשובה.  המאמר התפרסם בכתב העת: מכלול שהוציאה חסידות בעלזא על מנת לסייע למבקשי העבודה שבחסידות להגיע למקצועות שהולמים את כישוריהם של הפונים. מומלץ לעיין בכתב העת ולקבל השראה מאומץ הלב של החסידות להכיל את מבקשי העבודה ולסייע להם כראוי.

[קרא עוד כתבות]

אודות מערכת מענה

מרכז 'מענה' עוסק בהדרכה מאוזנת וסיוע לבעלי תשובה, בהדרכת הגאון הרב מרדכי אויירבך והרב אורי זוהר. המרכז פועל במסגרת עמותת 'ביחד - תנועת בעלי התשובה בישראל'. מקימי המרכז הם דן טיומקין ועופר גיסין.