ראיון עם מיכל רוזנר, רכזת פרויקטים בעמותת "יוצרים סביבה", בה היא נותנת במה לאומנות יהודית מקורית

ציור: נעמי חנה שטילמן ש. ב"מענה" אנו מנסים לתת השראה לחוזרות בתשובה והשתדלנו להדגיש שניתן לשלב אמנות ומקצועיות עם תורה. והנה נתקלנו באתר של עמותת "יוצרים סביבה", שמשמש כאכסניה של השראה לנשים […]

ציור: נעמי חנה שטילמן

ציור: נעמי חנה שטילמן

ש. ב"מענה" אנו מנסים לתת השראה לחוזרות בתשובה והשתדלנו להדגיש שניתן לשלב אמנות ומקצועיות עם תורה. והנה נתקלנו באתר של עמותת "יוצרים סביבה", שמשמש כאכסניה של השראה לנשים אמניות בתחומים שונים, מציור ועיצוב ועד עיצוב בבלונים. האתר מאד מרשים, וגרם לנו לעצור ולחקור את הקשר הכללי בין אמנות לתורה.  איך נולדה העמותה?

ת. ראשית תודה רבה על המשוב החם,  הפעילות שלכם מאוד מרתקת אותי וקהילת החוזרים בתשובה תמיד עושה אור לסביבה. מטרתינו בעמותה לתת מענה לאמניות בקהילה החרדית, אמניות אני מתכוונת לנשים העוסקות בתחום האמנות לגווניה הרבים יש חסר גדול מאוד בחשיפה של אמנות בקהילה החרדית כמעט ואין מיזמים העוסקים בקידום הנושא והעמותה באה למלא את החלל שקיים. העמותה פועלת במגוון תחומים כמו מענה לאמניות עצמן, קידום יוזמות בתרבות ואמנות חרדית וכן חשיפה של הקהילה עצמה לאמנות ועשיה אמנותית במיטבה. אנחנו כעת לקראת התאגדות כאיגוד מקצועי ומקוה שנוכל להרחיב את המענה הלאה.

 

ציור: חני פוקסמן

ציור: חני פוקסמן

ש. למה דוקא נשים?

ת. זו שאלה טובה. אני על פי נסיוני האישי, הרגשתי שדווקא במרחב הנשי קשה לנשים לחשוף את עשייתן, והיה חשוב לי לתת ביטוי דווקא מהמקום הזה. למרות שבטח יש מקום לפתח גם יוזמות לגברים בתחום אני מרגישה שנכון למצב את העשיה הנשית במקום גבוה ותורם.

ציור: מנוחה ינקילביץ

ציור: מנוחה ינקילביץ

 

ש. יש כאלה שחושבים שחיבור של אמנות עם התורה נותן פתח ל'תרבות יוון', שכולה פרחים ללא פירות. מה תעני להם?

ת. צריך לזכור – אמנות מקורה לא ביוון, כל דבר שקיים בעולם וכל חכמה ובעצם כל הבריאה כולה נועדה בכדי לשמש אותה לאדם להתקרב לייעודו ולתכלית שלשמה בא לעולם, כל אחד עושה את הדרך שלו ולוקח את הכלים הרצויים בשבילו, יש מטרה וכשעשיה היא למטרה הזו היא כשרה וטובה. האמנות היא בסך הכל כלי ביטוי ושפה. הכל תלוי מהן המילים, ואיזה תוכן אתה יוצק לעשיה שלך, אין פה טוב ורע, תרבות יון או תרבות ישראל. "יפת אלוקים ליפת וישכון באוהלי שם" זה כתוב בפירוש, וצריך ללכת על פי זה, הרי כל הבריאה שלנו הקיימת סביבנו, כשחושבים על זה לעומק אפשר להשתגע מהיופי המשכר הזה סביבנו, הכל כל כך יפה, מותאם, מחושב ומרהיב, גן עדן ממש, ובהחלט בברכת האילנות אנו מזכירים "ליהנות בהם בני אדם", אדם נולד עם יכולת להשתמש בחוויה האסתטית שלו למטרות חיוביות. אני חייבת לציין כי בחברה החרדית ישנה נטיה "לברוח" מהאמנות ולדעתי זה ההפך מהרצוי, יש לאדם כלי ויכולת לעסוק בתחום שהקב"ה בעצמו ייעד לו, או שם אותו בעולם בכדי להרחיב את דעתו. הרבה מצטטים מדברי חז"ל: "שלשה מרחיבין דעתו של אדם אלו הן, דירה נאה, ואשה נאה, וכלים נאים" (ברכות נ"ז ב'), אמנות נוגעת באסתטיקה ויופי חיצוני אמנם, אבל אם משתמשים ביופי החיצוני הזה לטובה הוא מרחיב את הדעת, שדעת כידוע זה מושג מאוד מהותי רוחני ונעלה.

 

ציור: נחמי רובין

ציור: נחמי רובין

ש. מה היית ממליצה למי שהאמנות אצלה בדם ומרגישה שחסר לה כלים לבטא, לא רק כתחביב אלא גם כאפיק פרנסה. איך באמת מישהי מוכשרת יכולה להתמקצע באופן כשר? ואיך ניתן להתפרנס מהכשרון הזה?

 ת. נהוג לומר שאמנות זה לא כסף, ויש בזה הרבה מן האמת..  כי מי שעסק באמנות ככלי ביטוי וכמשהו פנימי שלו- הוא נהנה, והנאה קשה למדוד בכסף, ובכלל אנשי רוח חיים מעל הכסף… אבל אני כן רואה, בעיקר בעולם של היום, שניתן לשלב אמנות עם פרנסה. כמובן צריכה להיות יוזמה, כשרון והרבה אהבה למקצוע, אבל יש כיום נשים שמוצאות אפיקים נרחבים במדיה (וידאו-ארט וכדומה) בציור, בפיסול, בחינוך ובעצם בכל תחום. יש הרבה ביקוש כיום בעיקר בקהילה החרדית למגע של הקהילה עם האמנות שזה יכול להיות חינוך, הפעלות אמנותיות וכדומה. יש גם זיהוי בקהילה לאמנות מקצועית או חובבנית. הקהילה החרדית מתחילה לברור את הצרכים האמנותיים שלה, והייתי נוטה לומר גם לטעם האמנותי, כמו גם הפרשנות האסתטית מתרחבת,  בעיסוקי כמדריכה מחוזית במשרד החינוך אני כבר מקבלת פניות מהמוסדות לשיעורי אמנות מקצועיים, לחלל חזותי הולם, ולמענה בתחום הזה, זה מצביע על נקודת מפנה גדולה ובשלות. אני מנסיוני רואה שאמניות המחוברות לתחום עיסוקן ומאמינות בו – מוצאות את הדרך להתפרנס בכבוד.

 

עיצוב בלונים: אסתי לנדמן

עיצוב בלונים: אסתי לנדמן

ש. כמה מהאמניות שמציגות אצלך באתר הן חוזרות בתשובה?

ת. יש מגוון אמניות, גם חוזרות בתשובה כמובן, בענין הזה באמת אמניות רב תרבותיות אני קוראת לזה, שמכוונות ביצירתן להרבה מקומות פתוחים ונרחבים יוצרות מאוד מגוון והרבה אוהבים את דרך עבודתן, אבל כמובן מציגות באתר אמניות מכל הקהלים.

 

ציור: רחל גבירצמן

ציור: רחל גבירצמן

ש. האם לבעלת תשובה יש כאן אמירה מיוחדת, או שהמסלול שלה זהה, מבחינת האמנות, לזה של החרדית מבית?

ת. לכל קהילה יש ענין להביט מעט מעבר למה שהיא רגילה,  לראות ולהעמיק. ובענין הזה, האמניות שחוזרות בתשובה, יש להן משהו אחר להביא איתן, ויש בזה הרבה קסם. אני גם שמה לב שנקודת הענין והמבט האישי שונה במעט מחרדית מבית,והן לרוב שמות פוקוס על נושאים שאשה חרדית, אפילו אמנית, לא תמיד שמה אליהן לב. הייתי קוראת לזה: 'רגישות אמנותית ייחודית', אבל כמובן האמירה הזו היא לא חד משמעית, כי אשה שעוסקת באמנות תמיד מביאה איתה פוקוס מרתק, וגם הקהילה החרדית גדולה במיוחד, אני יכולה לציין שנפגשתי עם אמניות מרוסיה, ששם הקימו גלריה בגיל 9…כמובן שזה שונה מאמנית ישראלית שהחלה להתעניין בתחום בגיל מאוחר הרבה יותר… כך שיש גם הרבה רב תרבותיות מתוך הקהילה עצמה.

ציור: מנוחה ינקילביץ'

ציור: מנוחה ינקילביץ'

ש. מה היית רוצה למסור לחוזרות בתשובה שלא נותנות לרצון שלהן ליצור את המקום הראוי?

ת. אני רוצה להגיד לכל אחת ואחת: אל תניחי לרצון ולאהבה שלך לנבול!! יש לך כלים, אלוקים ייעד אותם אך ורק לך. רבינו בחיי מביא בספרו, שמי שלא משתמש ביכולת או בכשרון שלו ולא מוציא אותו מן הכח אל הפועל – זוהי כפיות טובה.. צריך הרבה אמונה והרבה תקווה, אבל מי שיש לה את זה.. ויצרה אמנות, וכעת לא מוצאת לזה מקום וזנחה אותה בגלל כל מיני סיבות (התשובה או המגורים או הילדים או כל סיבה אחרת) – זה תמיד יחסר לה, וחבל מאוד. גם אם זה לא העיסוק המרכזי היום,  בגלל אלף ואחת סיבות, אל תניחי ליצירה שלך לגווע !! קחי פסק זמן לנשום וליצור, זה יהיה לך כמו אויר לנשימה ולנשמה.

 

כל התמונות נלקחו מאתר "יוצרים סביבה", וכולכם מוזמנים להיכנס ולצפות בגלריות השלמות שם, ובעוד יצירות רבות ומגוונות.

 

 

[קרא עוד כתבות]

אודות מערכת מענה

מרכז 'מענה' עוסק בהדרכה מאוזנת וסיוע לבעלי תשובה, בהדרכת הגאון הרב מרדכי אויירבך והרב אורי זוהר. המרכז פועל במסגרת עמותת 'ביחד - תנועת בעלי התשובה בישראל'. מקימי המרכז הם דן טיומקין ועופר גיסין.