כנסי עולם התשובה

שלושת הכנסים הראשונים

בשנת תשס"ט התקיים כנס עולם התשובה הראשון במושב בית מאיר.  הכנס אורגן ע"י הרב עודד ניצני בשיתוף עם עוד רבנים וחברים, שהקימו בעקבותיו את הירחון "אדרבה". שנה לאחר מכן בשנת תש"ע התקיים הכנס השני ע"י אנשי "אדרבה", ובו השתתפו גם הרב עזריאל טאובר והרב ראובן לויכטר והוקרא בו מכתב ברכה מהאדמו"ר מביאלה. הכנס השלישי התקיים כמה חודשים אחריו ע"י הרב דן הולנד.

הכנס הרביעי

הכנס שמוצג בסרט המובא כאן התקיים בירושלים בחודש כסליו תשע"א. הכנס אורגן ע"י הרב דן הולנד והרב עופר גיסין, כהמשך ישיר לשלושת הכנסים שהיו לפניו. לכנס זה הגיע הרב אורי זוהר כדובר ראשי, והוא נשא בו שיחה סוערת בהשתתפות הקהל במשך כשעה. בסרט כאן מובא חלק מדברי הפתיחה והסיום של שיחתו. לאחר שיחת הרב זוהר התקיים דיון של כמה דוברים שמובא בסרט במלואו.

 

הכנס החמישי

בליל כ"ד כסלו תשע"ח התקיים כנס תנועת התשובה בבית וגן, ירושלים. הכנס אורגן ע"י עמותת ביחד ומרכז 'מענה', בחסות כתב העת 'צריך עיון' וקרן תקוה. בכנס השתתפו 350 אנשים ונשים (לאחר שנאלצנו לדחות נרשמים בשלב מוקדם עקב חוסר מקום). מנחה הכנס הרב עופר גיסין מעמותת ביחד תיאר את מטרות הכנס בדברי הפתיחה שלו, ודיבר על הצורך להעצים בשותפים חדשים את פעילות עמותת ביחד ומרכז 'מענה' שהקימה לפני ארבע שנים, שהוא הארגון היחיד בארץ שעוסק בהדרכה וסיוע לבעלי תשובה. המסר שהודגש בדברי הפתיחה לכנס הוא שצריך להתניע מהלך חדש של התארגנות תנועת התשובה מבחינה חברתית, קהילתית וחינוכית. הועלה הצורך בשלוש יוזמות דחופות: יצירת כלי תקשורת שישמש כתשתית לדיון פנימי ומסירת מידע של תנועת התשובה על כל גווניה; ביסוס שכבה של פעילים חברתיים שיעסקו בצרכים הייחודיים של בעלי ובעלות התשובה ומשפחותיהם, כמו גם חבורת פילנטרופים תורמים ומשקיעים חברתיים מקרב בעלי התשובה שיתמכו בפעילות; ותחילת מהלך להקמת רשת חינוך עצמאית לבני הדור השני.

דברי ברכה לכנס נאמרו ע"י הרב אורי זוהר, חבר עמותת ביחד. אחריו דיבר הגאון הרב מרדכי אויירבך שמלווה את עמותת ביחד בפעילותה. הרב הדגיש שהוא שותף לביקורת ולכאב על המצב הבעייתי של השתלבות בעלי התשובה בציבור החרדי וחינוך ילדיהם. אבל יש צורך להימנע מקריאות מתלהמות של "מהפכה" ולהתרכז בפעילות של בניה מתוך שמירה על הנאמנות לתורה ולדעת תורה. הוא בירך את מארגני הכנס ומשתתפיו שיזכו לפתח יוזמות חדשניות ומקוריות שישפרו את המצב.

כאן באתר יש מאמר המסכם את הכנס, בתוספת סרטי וידיאו של כל הדוברים (וגם שירים של אביתר בנאי ושולי רנד שהשתתפו בכנס).

הנה הכתבה שפורסמה בטלויזיה על הכנס:

 

 

אודות העורך

מרכז 'מענה' עוסק בהדרכה מאוזנת וסיוע לבעלי תשובה, בהדרכת הגאון הרב מרדכי אויירבך והרב אורי זוהר. המרכז פועל במסגרת עמותת 'ביחד - תנועת בעלי התשובה בישראל'. מקימי המרכז הם דן טיומקין ועופר גיסין.