הרב אורי זוהר עונה בוידאו על שאלה: האם העובדה שהמשיח קרוב צריכה לגרום להפסיק לתכנן לטווח הרחוק?

הרב אורי זוהר מרחיב ומסביר מהי דעת תורה, ועל החילוק הברור בין האמונה והציפיה למשיח, לבין ההיתר והחיוב שלנו לתכנן תוכניות לטווח הרחוק

שאלה

ראיתי באינטרנט שהמשיח אמור להגיע בראש השנה הקרוב. יש לזה המון ראיות. השאלה שלי – כיון שאנחנו אמורים באמת להאמין שהמשיח קרוב, מה הטעם לתכנן, לקנות דירה או להשקיע בטווח הארוך? בעלי לא מסכים איתי וזה יוצר בינינו מתח רב. איך ראוי לנהוג?

 

תשובה

בלי להתייחס לראיות בנושא כזה, ולשאלה אם האינטרנט הוא המקום ללמוד עליו, צריך להדגיש נקודה אחת: יש חילוק ברור האמונה שהמשיח יבוא, בעזרת ה' עוד היום, וזה אחד מעיקרי הדת, לבין הנהגתינו בפועל. מותר ואף חובה לעשות תכנונים לטווח הרחוק. צריך לזרוע את שדותינו (לא בשמיטה), ללמוד מקצוע, לקנות בתים ולעשות הנהגה טבעית, כדי שגם אם המשיח לא יבוא (ח"ו) במועד המדויק שציפינו לו לא נהיה תקועים.

היו מגדולי ישראל שזרקו את ספר הקינות שלהם לגניזה במוצאי ט' באב. אבל מדובר בהנהגה של צדיקים, שיותר באה לבטא משהו סימלי, שאת הקינות לא נצטרך. אבל אין חולק בכך שצריך לנהוג בהנהגה טבעית ונורמלית. כך מורים כל גדולי ישראל.

יותר בעומק הענין, צריך לדעת שהקץ סתום וחתום, ואף אחד לא יודע תאריך. זה תלוי בנו, ויש כמה 'מועדי יציאה'. ולכן גם רבי חיים קנייבסקי שאמר שהמשיח קרוב ונשאל למאי נפקא מינה, מה זה אומר לגבינו, ענה רק תשובה אחת: להתחזק בתורה ובתפילה ובמעשים טובים. זהו. לא למכור את הבית ולחלק את הכסף לעניים, ולא להפסיק לחיות חיים רגילים של השתדלות.

בגלל שקשה להתחרות בתוקף ובעוצמה של סרטוני ה"ראיות" באינטרנט (שגם אם כוונתם לטובה לעורר לתשובה, אינם תורה מסיני), התייעצנו והפנינו את שאלתך לרב אורי זוהר. הנה תשובתו:

 

 

תמונה: באדיבות האמן אריק וייס

[קרא עוד כתבות]

אודות דן טיומקין

הרב דן טיומקין - גדל ברעננה. חזר בתשובה לקראת סוף השירות הצבאי בחיל האוויר. למד שש שנים בישיבת סלבודקה בבני ברק. כתב את ספרי ההדרכה "במקום שבעלי תשובה עומדים" (הוצאת פלדהיים), חלק א' וחלק ב', ואת הספר "בוסר המלאכים" על חינוך. ספריו זכו להסכמת גדולי תורה מכל החוגים. ממייסדי ומנהלי ארגון "מענה", להדרכה וסיוע לבעלי תשובה.