וידיאו: בעל תשובה שעושה מהפכה – אבינועם כהן משקם האסירים

תובנות משיחה עם אבינעם כהן (ראש תחום תורני ברשות לשיקום האסיר) על מי המחזיר בתשובה של הדור, מה המשותף לכל האסירים ומה האסירים מלמדים אותנו. מומלץ

בעלי התשובה הם ציבור איכותי שעשה מסירות נפש שאין כדוגמתה למען בורא העולם.
זאת האמת, זאת המציאות, ורק בעלי תשובה יודעים עד כמה זה נכון.
ושאר העולם? כולנו יודעים שבשלב זה, שאר העולם לא מספיק מעריך בעלי תשובה. וזה לא רק עניין של יחסי ציבור. באמת בעלי התשובה לא מספיק מחוברים לעצמם, לבשורה שלהם בעולם, לכוחות ולמיומנות שלהם, ולכן הם מבזבזים שנים בנסיון נואש לחקות משהו שהם לא, והעולם כולו מפסיד.

המסגרת התורנית מחויבת ונצרכת אבל כאשר עיקר הכוחות הנפשיים מופנים להיטמעות החיצונית, החברתית, המסגרתית ולא לטפח בתוך הקרקע הזו דמות של עובד ה׳ ייחודי, זה גורם לתופעות לוואי קשות שמתבטאות בשלום הבית, בחינוך הילדים, בפרנסה, ולפעמים גם בבריאות הגוף (ולפעמים בכולם ביחד).

ולכן כאן במרכז מענה אנו מנסים לא רק לסייע בפתרון בעיות אלה, אלא גם לתת במה לדמויות השראה שהשכילו להתמקצע בתחומם ולעשות קידוש השם אמיתי של הפצת אמונה בצורה אותנטית ויפה.

הכי נוח ומוכר לגלוש ולדבר על סלבריטאים כמו אביתר בנאי, שולי רנד והאחים רזאל ועוד (יסלחו לי הרבים שהשמטתי). ובצדק. אבל גם מעבר לעולם הזוהר מצויים בעלי תשובה לא פחות מעוררי השראה בתחומם.

מאמר זה עוסק באבינועם כהן. רוב הסיכויים שלא שמעתם את השם הזה. אבינועם הוא ראש תחום תורני ברשות לשיקום האסיר.

אתם מוזמנים לצפות בכמה דקות מתוך ראיון שעשינו איתו, ואחר כך תוכלו לקרוא כאן לשתף תובנות שעלו לי מהראיון, והרשימו אותי עד מאד.

אז הנה תובנותי:

1. אנחנו לא מספיק מאמינים בכח של התורה. התרגלנו, למרבה הצער, שהתורה היא וורטים וסוגיות, ושכחנו עד כמה התורה יכולה באמת להצמיח ולתקן, ליישר ולשקם. כאשר גוף מקצועי חיצוני טוען שהתוצאות של השיקום התורני הן מדהימות, אותי זה קצת זעזע: התחלתי לשכוח ולזלזל במציאות הכל כך פשוטה, אך עם זאת כל כך ברורה הזאת. יש כאן כלי בונה ומצמיח. גם בדחיית סיפוקים, גם ארגז כלים שלם של התבוננות וצמיחה אישית שבאמת גורמת לאנשים להשתנות. נחמד לשמוע בצורה כל כך חד משמעית שזה פשוט עובד.

2. לא רק האסיר משתקם פה – גם המשקם בעצמו. אבינועם תיאר כל כך יפה איך המשוקם משקף לנו משהו בעצמנו. איך נקודות העבודה הפנימיות נכונות ושייכות גם אלינו. גם בנו יש פרעה קטן שצריך לקבל מכות, גם בנו יש חלק פראי ולא מתוקן, וכאשר מצליחים, בענווה רבה, להיות מודעים לכך, נפתח פתח אמיתי לשינוי.

3. כל האסירים סובלים מבעיות קשב וריכוז. זה נתון מדהים. שטעון ההסבר. המומחים טוענים שבעיות קשב וריכוז (ADHD) שכל כך נפוצות בדור הזה זכו לשם לא מתאים. עניין הקשב כאן בכלל לא עיקר העניין. זה רק סימפטום, אחד מני רבים (ולא הבולט ביותר. כאשר אנשים שסובלים מ-ADHD עסוקים בפעילות שמעניינת אותם, הם יכולים להיות מרוכזים במשך שעות). שורש התופעה נובע באימפולסיביות וקושי בדחיית סיפוקים. ולכן כאשר עסוקים בפעילות לא מעניינת, אז לא מצליחים להתמיד. זו בעיה נוירולוגית שגורמת לחלק במוח שאמור לחשבן את השלכות מעשינו עם זכרונות העבר ועם התוצאות העתידיות – לעבוד באופן חלקי. והתוצאה הבלתי נמנעת: חיכוכים חברתיים, בעיקר מול גורמי סמכות כמו בבית הספר או בבית. החיכוכים יוצרים פערים מצטברים ופגיעה בדימוי העצמי. אנשים כאלה נוטים להסתבך, ולכן בתי הסוהר מלאים באנשים כאלה
אגב, למי שמתמודד עם ילדים כאלה, נא לא לאבד תקוה. יש שיטות לימוד והתמודדות שיכולות ליצור אצלם עניין ולגרום לבם להתחבר, וחוץ מזה – מתבגרים ישתבח שמו, ולומדים לשלוט בזה.

4. יש בכל אחד ואחת מאיתנו נשמה אלוקית, וצריך להאמין בה כדי לתת לה ביטוי. זה לא רק מילים יפות או וורט חינוכי. זו מציאות. ואם אסירים-רוצחים ואנסים וגנבים משולי החברה הצליחו בזכות האמון להיות אנשים נורמטיבים, גם לנו יש סיכוי. ואם הקב״ה לא התייאש מאף יהודי גם לנו אין זכות להתייאש. לא מעצמנו, לא מילדינו.

5. תורת ברסלב והרב ארוש הם המשקמים הגדולים ביותר. למרות שלכל אחד יש מה שתופס אותו ומחבר אותו, אבינועם ציטט מחקר מדעי שבדק וגילה שהרב ארוש עלה על הנוסחא המנצחת והצליח הכי הרבה: מילים פשוטות עם רעיונות אמוניים של הודאה, התבודדות, שמחה, כף זכות וחיפוש נקודות טובות. זה עובד.

6. המסר העיקר שנשאר אצלי מכל הפגישה הזו – בעל תשובה מקצועי ומסור, יכול לעשות לא פחות ממהפכה בתחומו. זה לא מסתכם רק בכך שתפילת המאבחן נכנסת לקוד האתי של מדינת ישראל. זה הרבה יותר מזה. מדובר פה במנגנון שבשטח מציל ומסייע לנשמות יקרות שמעדו, וכעת זוכות להשתקם, לצאת ולחזור בבוא הזמן לחברה לא כגורם שלילי שיחזור ויפשע (כמו רוב האסירים המשוחררים) אלא כבני אדם טובים שמקדישים את חייהם לעשיית טוב. זה לא דבר שאפשר לזלזל בו. וזה אפשרי הודות למקצועיות, למסירות, למחויבות ואכפתיות של יהודי אחד. שהצליח להנגיש את עולם התורה והתשובה למערכת השיקום בישראל.

[קרא עוד כתבות]

אודות דן טיומקין

הרב דן טיומקין - גדל ברעננה. חזר בתשובה לקראת סוף השירות הצבאי בחיל האוויר. למד שש שנים בישיבת סלבודקה בבני ברק. כתב את ספרי ההדרכה "במקום שבעלי תשובה עומדים" (הוצאת פלדהיים), חלק א' וחלק ב', ואת הספר "בוסר המלאכים" על חינוך. ספריו זכו להסכמת גדולי תורה מכל החוגים. ממייסדי ומנהלי ארגון "מענה", להדרכה וסיוע לבעלי תשובה.