עשרה מוזיקאים מבטיחים שאתם חייבים להכיר

לכל האוזניים שהתגעגעו למוזיקה איכותית ומחפשים רענון, לכל מי שכבר מרגיש שהפלייליסט האישי שלו כבר מעלה אבק – בדיוק עבורכם קיבצנו עשרה מוזיקאים, עדיין לא כל כך מוכרים – אבל שאתם פשוט חייבים לשמוע. האזנה נעימה...

כחובבת מוזיקה מושבעת, עם יד על הלב, מודה שחשבתי שאין כבר מישהו שיצליח להמציא את הגלגל עבורי יותר מכל מה שכבר שמעתי. אבל אז חיכתה לי הפתעה גדולה, כשהתחלתי לחפש, וגיליתי מוזיקאים מוכשרים מאין כמותם שיודעים לעשות מוזיקה מצוינת. נראה, שכל אחד מכם יוכל למצוא את מבוקשו ולהתחבר לפחות לאמן אחד, מהעשרה המוכשרים שבחרנו בקפידה, כדי להציג בפניכם. לכם נשאר רק להאזין ולהתרגש. תיהנו.

יוסי נטיב – עבד שכמותי

יוסי נטיב – קשה להצביע על איזה משני האלבומים שהוציא עד כה טוב יותר. באלבום הבכורה שלו, "חזק לליבך", יש משהו שמרגיש מאוד בוסרי אבל עם זאת איכותי, שניחוחות של חיפוש נודפים ממנו ומשתלבים עם טקסטים ולחנים יפהפיים. באלבום השני, "אף אחד לא נשאר", שיוצא בצורה מחודשת ממש בימים אלה, יש משהו שגרם לי להתמכר חזק ולא לרצות לשמוע שום דבר אחר חוץ ממנו במשך שבועות. פשוט לא הצלחתי להבין איך זה שיש אמן כל כך מוצלח, שעושה פה מוזיקה כל כך טובה מתחת לאף שלי, ועדיין לא זכיתי להכיר. אני לא זוכרת מתי הייתי שמחה כל כך, כמו ברגע הראשון ששמעתי אותו וגיליתי שמעכשיו יש עוד אמן מוכשר כל כך שלא שמעתי עד היום. למעשה, לא ברור איך התעשייה המוזיקלית בישראל לא גילתה אותו עדיין, אבל בפירוש אפשר לומר שבשביל יוסי נטיב השמיים הם הגבול, ושלמרות שהוא רק מוציא עכשיו את האלבום השני, אנחנו כבר סקרנים ומחכים בקוצר רוח לבאות. בקיצור, תזכרו את השם שלו, הוא עוד יגיע רחוק.

חנן בן ארי – ממך עד אלי

  1. חנן בן ארי – במוזיקה הוא מתעסק כבר די מזמן בצורה אישית יותר, אבל בפעם הראשונה שבן ארי הוציא סינגל לרדיו – כמה ימים אחר כך, בהפתעה גמורה, הוא כבר היה בפלייליסט יום של תחנות הרדיו הכי נחשבות בארץ. "לא ציפיתי ולא בניתי על זה", הוא אומר, "קיוויתי שישמיעו אותו כמה שיותר, אבל חשבתי שזו תהיה דרך ארוכה. כמה שהייתי מוכן לזה, זה היה כמו ביום הולדת, שאתה מדליק את האור ומגלה שארגנו עבורך מסיבת הפתעה".

מעבר לזה, בן ארי הוא מתנחל לשעבר, שגדל בקרני שומרון ולמד בישיבה תיכונית, שנולד לאב פייטן-חזן, וכבר בגיל 13 התחיל לכתוב ולהלחין בעצמו. יש לו חיבור מיוחד לרבי שלמה קרליבך, ואת המוזיקה שלו הוא מגדיר כ'סול-גרוב-יהודי'. אלבומו הראשון, "ממך עד אליי" צפוי לצאת בחודשים הקרובים. בינתיים – קבלו טעימה ממנו.

ביני לנדאו – ארמונו של מלך

  1. ביני לנדאו – לנדאו הוא אחד היוצרים היותר מוכשרים שתכירו. מאחוריו בינתיים שני אלבומים שהוציא, הראשון נקרא בשם "מתוך ההפיכה", ולפני כשנתיים יצא גם האלבום השני "משכן". מתוכו הספיקו כבר מספר שירים להפוך ללהיטים די מוכרים, דוגמת "אור בהירות הדרך", וגם "שאנו". לנדאו מתגורר בבת עין, ומשתייך למוזיקה שנקראת בפי כל "מוזיקת הגבעות". הסגנון שלו מיוחד ואיכותי מאוד, וכל שיר שלו מביא משהו חדש, שהוא שילוב מרענן של יצירה מוזיקלית ויהדות, משהו שבין רוק למוזיקת נשמה יהודית שקטה. ובפירוש אפשר לומר עליו שהוא רק משתבח עם השנים. אנחנו באופן אישי כבר ממש סקרנים ליצירות הבאות שלו.

רונן שטרן – מי אני

  1. רונן שטרן – שטרן לא החל את דרכו המוזיקלית בתקופה האחרונה ולמעשה הוא בעסקי המוזיקה כבר לא מעט שנים. הדיסקוגרפיה האישית שלו כוללת כבר שני אלבומים מצוינים. הראשון, "שפתי תפתח", שהופק על ידי אביתר בנאי, והשני, "לפני השמש". אחד הדברים שמורגשים אולי הכי חזק ביצירה המוזיקלית שלו, הוא ששטרן מתכתב עמוקות עם החיפוש הפנימי שלו והזהות העצמית שלו בעבר ובהווה, כבעל תשובה שמחפש את דרכו. השירים שלו נוגעים ואמתיים, ובנשימה אחת גורמים לך להתגעגע לילדות ולפשטות, אבל גם להישאר בהווה ולחפש אמת. הלחנים שלו מקוריים תרתי משמע, ואיכשהו, הוא הופך את המוזיקה שלו למשהו מיוחד בצורה שקשה לפספס. מומלץ בחום.

אורן צור – אור חוזר

  1. אורן צור – צור נמצא כבר שנים בעסקי המוזיקה, אבל תמיד ובעיקר רק מאחורי הקלעים. בעבר למד מוזיקה באוניברסיטת 'ברקלי' הנחשבת, כשחזר לארץ חבר ללהקת 'קטיפה שחורה'. אחר כך החל להתקרב ליהדות, והכיר את שותפו המוזיקלי, נדבר בכר, איתו הספיק לנגן כבר בהרכב 'הלב והמעיין', בלהקת 'א גרויסע מציעא', ולעבוד עם אמנים מהשורה הראשונה, כדוגמת עמיר בניון, אברהם טל, ברי סחרוף, בועז שרעבי, ועוד. למרות הרקורד העשיר הזה, רק בשנתיים האחרונות הרגיש צור מספיק בשל כדי לחשוף חומרים אישיים שלו, ואחרי הרבה ציפייה, יצא השנה אלבומו הראשון והמיוחד.

"האלבום 'מקום אישי' הוא סוג של סיכום תקופה, וגם פתיחתה של תקופה חדשה מבחינתי", מסביר צור. "סיכום תקופה בה התחבאתי מאחורי הכינור וניגנתי בעיקר מוסיקה של אחרים, ובע"ה פתיחתה של תקופה עצמית מהותית, בה אנגן בעיקר את מה שיש לי להציע לעולם, באהבה. ההרגשה היא של מימוש עצמי וממש שליחות. אני מרגיש שאני מקיים את תכלית ביאתי לעולם עם השירים האלה, יותר מכל נגינה שעשיתי עד היום. לקח לי זמן לשייף את עצמי כגיטריסט וזמר וזו הסיבה שרק עכשיו אני מוציא את החומרים. אני מאמין שגם הייתי צריך להבשיל כגבר, בעל ואבא, לפני שאצא לעולם עם החומרים האלה, שחלקם אישיים מאד. אני מרגיש הכי עצמי כשאני עובד על חומרים שלי, אבל גם להפיק לאחרים ולעזור להם לממש את הפוטנציאל שלהם מסב לי קורת רוח רבה".

דוד זגה – אחד

  1. דוד זגה – בעברו, שימש זגה כסולן בלהקת "איגרא רמה". בשנת 2003 זכתה הלהקה במקום הראשון בתחרות להקות צעירות מטעם רדיו "קול רגע", והחלה להתפרסם. אבל בהמשך, החל זגה להתקרב ליהדות, והלהקה התפרקה. אז צלל לתהומותיה של היהדות, התחתן, וכיום הוא חסיד חב"ד המתגורר בחיפה. אבל החיבור למוזיקה לא פסק מעולם. גם היום הוא מתעסק במוזיקה ויוצר, ונראה שהזמן והתשובה דווקא עשו לו רק טוב. במרבית השירים שלו, תמצאו חיבורים עם התניא והחסידות, שזגה נותן להם נגיעה אישית מיוחדת ונעימה, שמנגישה אותם גם לאזני מי שעדיין לא זכה לטעום מהתניא. בקיצור, עוד אמן אתם פשוט חייבים להכניס לפלייליסט שלכם.

חכם ותם – להתחזק בירידה

  1. חכם ותם – מאחורי המוזיקה המיוחדת הזאת, עומד חסיד ברסלב בשם ישראל יואב גל. ואל תטעו: העובדה שהוא מתפרסם במדור שלנו, היא לא כי הוא מעוניין בפרסום. למעשה, גל, בורח מפרסום ומעוניין להוציא מוזיקה לזיכוי הרבים ולצרכי קירוב בלבד, ואף מתקשה להבין איך אפשר להתפרנס ממנה ("כי מוזיקה עבורי היא כמו תפילה, ואיך אפשר להתפרנס מתפילה?").

עד היום, הוציא גל כבר ארבעה אלבומים, שלא התפרסמו מעולם בצורה רשמית, אלא הופצו בין מכרים וקרובים. המילים בשירים שלו, לקוחים ברובם מכתביו של רבי נחמן מברסלב, איתו יש לו חיבור מיוחד, אבל הם גם משהו שכל יהודי יכול למצוא את עצמו בתוכם ולהתחבר אליהם. את האלבום הראשון שלו, יצר בפרויקט מוזיקלי משותף, יחד עם המוזיקאי יוסי נטיב. באלבומים הבאים, נטיב הפך להיות רק המעבד המוזיקלי של חומרים שהם פרי יצירתו של גל. בין האלבומים שלו תמצאו את "נקודה שבלב", וגם את "בסוף אמצא אותו, שהוא אלבום אוסף של כל החומרים שאסף לאלבום השלישי והרביעי, ובסוף החליט להוציא במשותף.

גל מחובר למוזיקה מאז שהוא זוכר את עצמו, אולם עוסק בה בצורה קצת יותר רשמית בשמונה השנים האחרונות. כאן תמצאו טעימה מתוקה, של השיר "להתחזק בירידה".

עידו פורטל – ה' שפתי תפתח

  1. עידו פורטל – עידו פורטל הוא מוזיקאי מוכשר שהוציא עד היום שני אלבומים, "שמעה בקולי", ו"הנני". את "הנני" אגב, פורטל מאפשר להוריד לגמרי בחינם מהאינטרנט למי שקשה לרכוש את הדיסק, מתוך אידיאולוגיה ש"המוזיקה שייכת לכולם".

פורת נוב – קריה יפהפייה

  1. פורת נוב – השם המלא האמתי שלו הוא מיכאל פורת נוב, אבל בכל הנוגע לשם המוזיקלי זה מתקצר. מדובר באמן מוכשר, שביום יום מתעסק בכלל בשיפוצים, חי בבת עין, והוא לגמרי לא שגרתי. על המוזיקה שלו הוא אומר שהיא "מוזיקה שהיא תפילה, מוזיקה שמגיעה ממקום פנימי של אהבת השם". והוא טוב, באמת שהוא טוב. נסו ותיווכחו.

יעקב פאשה ברינה – עולם הפוך

  1. יעקב פאשה ברינה – לקראת חנוכה ייצא האלבום הראשון של ברינה, שייקרא "אחד". אבל לאלבום הזה קדם מסע פנימי שלם, שהחל בגיל 8, כשברינה היה יושב ליד הרדיו בבית ומנגן יחד איתו. משם היתה גם תקופה ארוכה של מגורים בחו"ל, במהלכה התעסק בעיקר במוזיקה לועזית. המוזיקה מבחינתו, היא גם זו שהחלה את דרכו ליהדות, כי הוא שמע וניגן רק מוזיקה לועזית, וביום שהוא החל לכתוב ולהלחין בעברית נוצר חיבור טבעי לשפה. בהמשך נחשף לכתבים של רבי נחמן מברסלב, ואחר כך הגיעו גם הרמב"ם, התניא ועוד. במוזיקה הוא מתעסק כבר די הרבה שנים, ולפני לא מעט שנים הוא אפילו הוציא אלבום בחברת התקליטים NMC, יחד עם 'קרפ', להקת פאנק בה היה חבר. יש לו קול מעניין, שמזכיר שילוב בין ברי סחרוף לארז בן ארי, וללחנים שלו יש מקורות השפעה רבים. בכלל, בכל הקשור למוזיקה ברינה מגדיר את עצמו כ"מכור ברמה אובססיבית, שחי את זה לגמרי". אנחנו בינתיים יכולים רק להציע נגיעה מהאלבום החדש, אבל אל תדאגו, לא תצטרכו לחכות כל כך הרבה, כי בחנוכה יוצא אלבום הבכורה שלו.

יש לכם עוד המלצות על מוזיקאים טובים? שתפו אותנו!

 

 

 

המאמר נלקח ברשות מאתר הידברות

[קרא עוד כתבות]

אודות אפרת כהן