"ואין לנו רשות להתיאש מהם, רק לאהוב בלבד"

שיר מדהים של חנן בן ארי מדבר על הקשר בין נרות חנוכה לבין נוער בסיכון. מומלץ

בתוכנית הרדיו השבועית שלנו, השמענו (ממש בתחילת התוכנית) שיר חדש של חנן בן ארי, שיר שמשום מה אינו מופיע באלבום שלו, אבל זה שיר כל כך מדהים ונוגע, שעוסק בסוגיה רגישה, סוגיה שלא הרבה שירים מרבים לעסוק בה: נוער בסיכון.

יש באמנות כח, לקחת מסר עמוק, ולא להעביר אותו כהרצאה או אפילו חיבור מלומד ומנומק, אלא להעביר את המסר, בצורה עוקפת מנגנוני הגנה וויכוח, ישר ללב. חנן בן ארי, שכתב ביחד עם אשתו הדס את השיר המופלא הזה, הצליח והיטיב להעביר מסר כה רגיש בשיר. זה לא פעם ראשונה ששיר שלו זוכה אצלנו לבמה מיוחדת, וגם בשירו: "איזון" הוא הצליח לטלטל אותנו, אבל כשהכשרון הזה נתקל בנושא כה כואב ורגיש, התוצאה באמת לא רגילה.

והמסר, לא להתיאש, אין לנו רשות להתיאש. רק לאהוב. להכיל. לחבק. לעשות את שלנו. שמענו הרבה את המסר הזה מהרב אורי זוהר (שאף כתב עליו ספר שלם שעוסק בנושא זה ומלא במקורות מפנימיות התורה). שמענו את המסר הזה מכל כך הרבה מומחי חינוך. ובכל זאת. משהו בשיר הזה מצליח לגעת.

והתגובות הרבות שקיבלנו לאחר התוכנית, מאנשים שביקשו לשמוע שוב את השיר, שכנעו אותנו לכתוב על כך, ולהמליץ בחום, להקשיב שוב לשיר, בקשב רב, להתרגש, להתחבר. כל מי שהורה בעצמו לנערים כאלה, וגם מי שלא. חובתנו כחברה לא להתעלם ולהתנכר, להתיאש ולהפקיר, אלא לדעת שהם נשמות יקרות ואהובות, וכמו שכתוב בשיר, בצורה כה חזקה. אז הנה קישור לשמיעת השיר:

ומי שרוצה להתעמק עוד במילים, הנה הן:

הנרות הללו

חנן בן ארי סיפר לנו על יצירת השיר:

"אשתי סיפרה לי שיש איזו תחרות שירי חנוכה  והציעה שנכתוב איזה שיר יחד  אמרתי למה לא, בדיוק שבוע לפני היא כתבה איזו שורה שהמשילה את הילדים לנרות חנוכה לקחנו את הרעיון, פיתחנו אותו  ותוך 20 דקות היה שיר, מילים ולחן. השמעתי אותו לחבר קרוב והוא אמר זה סתם שיר, בוא אליי נקליט שירים אחרים שלך, חשובים יותר.  

באותו זמן עבדתי בתיכון דתי שהרבה מהילדים שם הגיעו אליו אחרי שלא הסתדרו בישיבות הסטנדרטיות. באתי והשמעתי את השיר לצוות החינוכי המנהל נדלק מייד, אמר שחייבים להקליט ולשלוח לרדיו אמרתי לו, זה עולה כסף, אמר שזה עליו, ויצאנו לדרך. היו יומיים עד סגירת התחרות. הקלטנו למחרת את השיר, אחרי עיבוד זריז ביותר  יחד עם תלמידי התיכון והרבנים המחנכים.

שבוע אחר כך ידידיה מאיר השמיע את השיר בתכנית הבוקר שלו ומאז זה היסטוריה. חמש שנים שכל חנוכה השיר מוסיף והולך… וכל זה לפני הפרסום האישי שלי. השיר דיבר בעד עצמו. שלא נדבר על זה שבזכות השיר הזה יצאתי לדרך עם המופע מתבגרים שכל כולו דיבר על יחסי הורים מתבגרים וכו'… השיר הזה היה בשבילי שער להתחילת היצירה."

 

 

 

תמונת החנוכיה: באדיבות האמן עזרא לנדאו.

 

 

 

[קרא עוד כתבות]

אודות דן טיומקין

הרב דן טיומקין - גדל ברעננה. חזר בתשובה לקראת סוף השירות הצבאי בחיל האוויר. למד שש שנים בישיבת סלבודקה בבני ברק. כתב את ספרי ההדרכה "במקום שבעלי תשובה עומדים" (הוצאת פלדהיים), חלק א' וחלק ב', ואת הספר "בוסר המלאכים" על חינוך. ספריו זכו להסכמת גדולי תורה מכל החוגים. ממייסדי ומנהלי ארגון "מענה", להדרכה וסיוע לבעלי תשובה.