וידיאו: קהילת "נוה שלמה" חיפה בראשות הרב יהודה גרינולד

בשכונת הדר עליון בחיפה הירוקה, המשקיפה על הים, קמה קהילה של בעלי תשובה, סביבה בריאה, תומכת ומתאימה בהדרכתו של הרב יהודה גרינולד

במסגרת פרוייקט קהילות של אתר "מענה" הנה מה שכתבו לנו על עצמם חברי קהילת "נוה שלמה" בחיפה

(הסרט מתוך אתר הקהילה www.neveshlomo.co.il)
 

בשכונת הדר עליון בחיפה הירוקה, המשקיפה על הים הכחול, קמה לה קהילה של בעלי תשובה, אשר איוותה להקים "נווה" אמיתי, כהגדרת הרש"ר הירש זצ"ל "מקום בו מוצאים העדרים את סיפוק כל צרכיהם, בו הם יכולים לשהות לאורך ימים מבלי שיבקשו מרעה במקום אחר", אשר יהווה סביבה בריאה, תומכת ומתאימה לבעלי תשובה, ללא לחץ שלילי ועם המון תמיכה הדדית – פיזית, נפשית ורוחנית. או בלשון פשוטה מבקשים אנו להקים את "מגרש המשחקים" הנכון שלנו.

באלול תשס"ט (ספטמבר 2009) הגיעו לחיפה ארבע משפחות והחלו במפעל הגדול. במשך הזמן   נוספו אליהן משפחות נוספות, ולאחר תהליכים טבעיים של בירורים אישיים ואילוצים אחרים, מונים אנחנו כיום 12 משפחות (על שלל ילדים חמודים ועליזים), בעלי רקע מגוון וגילאים שונים, כדרך ציבור בעלי תשובה אופייני. בוגרי/ות המוסדות הותיקים של בעלי התשובה, יחד עם בעלי תשובה מקומיים וחדשים.

בראש הקהילה עומד הרב יהודה גרינולד, מחבר ספר ההדרכה לבעלי תשובה "לדעת בארץ דרכך", ממייסדי "אדרבה" ורשת הקהילות "נטיעות", בעצמו בעל-תשובה מזה למעלה מ30 שנה, תלמיד של הרה"צ הרב שלמה וולבה זצ"ל (מחבר ספרי "עלי שור"), אשר עבר כברת דרך ארוכה בהדרכת בעלי תשובה, שבסופה התגבשה ההכרה וההחלטה כי יש להקים קהילה לבעלי תשובה (דבר שנחזה ע"י הרב וולבה זצ"ל לפני כ-20 שנה).

רוב חברי הקהילה עובדים לפרנסתם, כאשר לימוד התורה מתקיים בעיקר במסגרת חברותות ושיעורים, כל אחד לפי מצבו ועניינו, בבית-המדרש של הקהילה ובמקומות אחרים, בימי חול ובשבתות. הקהילה שכרה דירה המשמשת כבית המדרש, בית הכנסת (כיום בערבי שבתות וחגים בלבד), מקום לשיעורים והרצאות, מועדון, סעודות  משותפות אירועים ומפגשים קהילתיים – היא הבית החם שלנו. שם אנחנו עוסקים גם בליבון סוגיות החיים המיוחדות לנו, מתוך שאיפה לקיים עבודת ה' מתאימה ונכונה.

ילדינו לומדים במוסדות לימוד המשותפים לציבור החרדי בחיפה, המרוכז במרחק הליכה מאיתנו, המאופיין בסובלנות, בקבלת האחר על שוניותו, כדרך הקהילות הותיקות בפריפריות של פעם. אשכנזים, ספרדים, ליטאים, חסידים וכל מי ששם ה' חשוב בעיניו לומדים שם וגם אנחנו התקבלנו בברכה. אכן, הסובלנות וההומוגניות הזו, היו מהשיקולים המרכזיים בבחירת העיר חיפה, יחד עם העובדה, שמחירי הדירות הזולים יחסית, מאפשרים לבעל תשובה לרכוש לעצמו דירה. גם בשטח התעסוקה, למרות הקושי הכללי בימינו, מאפשרת העיר למצוא תעסוקה מתאימה. ואכן כל חברי הקהילה מצאו ב"ה את מקומם בשטח זה.

העיר חיפה, המשמשת מרכז צפוני בארץ, מספקת מקומות ירוקים ויפים לטיולים ונופשים, כשה"הדובדבן שבקצפת", הוא הים הנפלא של חיפה, הכולל חוף רחצה נפרד, המשמש אותנו בכל ימות הקיץ החמים. קופצים לים ומשתכשכים.

חברי הקהילה גרים במשלוש רחובות, סמוכים זה לזה, בשכונה מעורבת, בעיקרה חילונים, שמאז הגעתנו הולכת ומתפתחת וקולטת משפחות שומרי תורה ומצוות צעירים. יחד עם זאת, נוצרו קשרים טבעיים עם צעירי השכונה החילוניים, סטודנטים ואחרים, נערכו מפגשים משותפים, ואנו משתדלים לתרום לשכונה ולתושביה בכל הענינים האפשריים, הן הרוחניים והן הגשמיים הפשוטים.

כמובן, שהקהילה מעוניינת מאוד בקבלת משפחות המעוניינות ליטול חלק בצמיחה זו ושמחה על כי היא יכולה לשמש מקום מתאים לגידול ולצמיחת משפחות של בעלי תשובה נוספים.

פרטים, נתונים ועובדות

(נמסרו לנו ע"י חברי הקהילה)

אופי הקהילה

נוסד ע"י יוצאי כולל של הרב גרינולד בירושלים, אליו הצטרפו משפחות מקומיות ואחרות, במטרה ליצור "מגרש משחקים" מתאים עבור בעלי תשובה רגילים. רוב הגברים עובדים, יחד עם קביעות עיתים לתורה בחברותות ובשיעורים משותפים, כולל שיעורים לנשים. החזון הוא לתרום לאוכלוסיה שמבחוץ ובעיקר על ידי גילוי המעלה שלנו כבעלי תשובה בכל מקום שבו אנו נמצאים.

מספר משפחות בקהילה

שתים עשרה משפחות המתגוררות במשלוש רחובות בשכונת הדר בחיפה ועוד מספר נלווים.

יתרונות

אוירה חברתית משפחתית קרובה ותומכת, בסביבה מעורבת, ללא צורך במשחקים ובחיקויים. דו קיום ותרומה אמיתית לתושבי השכונה הדתיים והחילוניים כאחד. מרגישים מאוד תורמים וחשובים. במרחק קצר קהילה חרדית מעורבת מכל המיגזרים, סובלנית ומעריכה. ראש הקהילה, הרב גרינולד,  מנחה ומאתגר במציאת דרך וכיוון. לימוד תורה מתאים. דירות זולות לקניה ושכירות.

חסרונות

מקום חילוני קשה לשמירת עיניים. בתים ישנים, הרבה כלבים וחתולים, מספר קטן של משפחות (חסרון ויתרון).

חינוך

הבנים לומדים בתלמוד תורה הותיק של חיפה, נורמאלי המון ידישקייט אמיתי ובסיסי ללא שגעונות, הבנות בבית יעקב הכולל את כל המיגזרים.

מסעדות או מקומות "בילוי" מתאימים

המון מקומות לטייל ובמיוחד הים בחיפה (כולל חוף רחצה נפרד "החוף השקט). מסעדות ומקומות אוכל בעיר ובנווה שאנן.

איש קשר לפרטים נוספים

הרב יהודה גרינולד טלפון 054-8486474

[קרא עוד כתבות]

אודות מערכת מענה

מרכז 'מענה' עוסק בהדרכה מאוזנת וסיוע לבעלי תשובה, בהדרכת הגאון הרב מרדכי אויירבך והרב אורי זוהר. המרכז פועל במסגרת עמותת 'ביחד - תנועת בעלי התשובה בישראל'. מקימי המרכז הם דן טיומקין ועופר גיסין.