במת אמנים | "סולמות לשמים" – אורית מרטין

"האמנות עבורי היא ביטוי לחוויה הפנימית הרוחנית של היהדות, של הקשר עם הבורא", אומרת אורית מרטין, אמנית ירושלמית, בעלת תשובה ותיקה, שלמדה בעבר בבצלאל, שעסקה שנים באיור ובכתיבת ספרים. בשנים האחרונות היא יוצרת אמנות דיגיטלית בתערוכה מרהיבה הנקראת בשם "סולמות לשמיים".

unlimited light

"האמנות עבורי היא ביטוי לחוויה הפנימית הרוחנית של היהדות, של הקשר עם הבורא", אומרת אורית מרטין, אמנית ירושלמית, בעלת תשובה ותיקה, שלמדה בעבר בבצלאל, במדרשה למורים לאמנות ברמת השרון, אצל רפי לביא, ולאחר ה"מהפך" – עסקה שנים באיור ובכתיבת ספרים. בשנים האחרונות חזרה אורית לאהבתה הגדולה – הציור, והיא יוצרת אמנות דיגיטלית המודפסת על קנבסים גדולים המרכיבים יחד תערוכה מרהיבה הנקראת בשם "סולמות לשמיים".

"האדם – הוא התודעה שלו", אומרת אורית, "אם התודעה מלאה אור – האדם מלא אור, ולהיפך. מטרתי היא להביא את האור הרוחני לתודעתו של הצופה, תוך כדי חוויה רגשית, לפעמים אפילו מיסטית. ציור רוחני עוזר גם ליוצר וגם לצופה להתרומם מעל הרובד הפשוט של המציאות, ולהרחיב את הכלים הרוחניים שלו. האמנות בתקופה שלנו נותנת במה חסרת גבולות לכל סוג של פרשנות למציאות.

the rose of israel

לצערנו, אנחנו עדים להרבה פרשנויות אמנותיות קודרות (לפעמים אפלות) לעולם שחסרה בו אלוקות עד כדי כאב. אני מאמינה שהתפקיד של אמנות יהודית בזמננו הוא להתקרב ולקרב עד כמה שניתן אל הבלתי-מושג שכולנו כמהים אליו…לקשר עם הקב"ה, לטוהר, לנקיות. לתת ביטוי לצימאון לקדושה. מאז ומתמיד חיפשתי את הגשר בין הזמני – לנצחי ומצאתי ביצירה אפשרות לחדור למישור אחר של מציאות בעזרת הצינור של האמונה".

under the wings of god

– אמונה ורוחניות הם דברים מופשטים, וזה לכאורה עומד בסתירה לצורות ויזואליות, צבעים, וחוויה חושית.

"נכון", היא מסכימה, "באמנות היהודית, יש מאז ומתמיד חשש להגיע להגשמה של מושגים רוחניים, ודווקא בקושי הזה אני רואה אתגר יצירתי. כל מי שיש לו איזושהי נגיעה בחסידות או פנימיות התורה מבין שהעולם הרוחני הוא כל כך גבוה ומופשט מצורה שאין לנו כלל יכולת לגשם אותו. האמנות מבחינתי היא רק רמיזה ויזואלית להתחלת המסלול שהנשמה צריכה לעבור כדי להתחיל לחוש תחושות רוחניות.

ביצירה שלי אני מנסה לתת רק גירוי מוחשי כמו למשל גשר, או מעגל של אור, על מנת שהתודעה של הצופה תמשיך בעצמה את החוויה באופן פנימי ואבסטרקטי. הגילויים האדירים של המדע בתקופתנו שינו לחלוטין גם את התפיסה הויזואלית שלנו. מושגים כמו גלקסיות, אור, אנרגיות, חלל, וכדומה הם כבר לא כל כך רחוקים ומופשטים, ולכן, נראה שהאמנות היהודית יפה לה שתצא מגבולות היודאיקה האורנמנטלית ותפרוץ מעלה, בנסיון לחבר את הנשמות למקום של התבוננות וחיפוש קשר עם העליון."

the tree of the sky

אורית משתמשת בטכניקות מתקדמות של אמנות דיגיטלית, כולל שימוש בתוכנות מתקדמות, ופילטרים מיוחדים, ולאחר השקעת שעות רבות של עבודה היא יוצרת אומנות יהודית מרהיבה שאי אפשר שלא לעצור ולהקדיש לה מבט שני. הציורים מודפסים על קנבסים מקצועיים, ומחירם סביר לחובב האמנות הממוצע.

אפשר לראות ציורים נוספים של אורית  באתר שלה. שאלות, מחשבות והרהורים ניתן לשתף עם אורית בפייסבוק או במייל.

אתר "מענה" מבקש לתת במה לאמנים בעלי תשובה בתחום האמנות הפלסטית. אמנים המעוניינים להציג את עבודותיהם במדור זה שבאתר מוזמנים לשלוח קורות חיים, וטקסט לגבי עבודתם בדף "צור קשר".

[קרא עוד כתבות]

אודות מערכת מענה

מרכז 'מענה' עוסק בהדרכה מאוזנת וסיוע לבעלי תשובה, בהדרכת הגאון הרב מרדכי אויירבך והרב אורי זוהר. המרכז פועל במסגרת עמותת 'ביחד - תנועת בעלי התשובה בישראל'. מקימי המרכז הם דן טיומקין ועופר גיסין.