כמה עצות קטנות לעבור את פורים בשלום

פורים יום כזה נפלא שעובר כל כך מהר. כמה עצות קטנות שיעזרו לנו לעבור את פורים בשלום

משלוח מנות איש לרעהו

1. כידוע, יש משלוחים מיוחדים למורים של הילדים. אלה משלוחים עשירים בכל טוב. הבעיה שלפעמים חלק מהמורים נוסעים מחוץ לביתם, ולכן הם טורחים לכתוב פתק מיוחד של השעות בהם תהיה קבלת קהל. כדאי לחטט היטב בתיקים של הילדים בערב פורים, לרשום על המקרר או במקום משתמר את השעות.

2. כדאי לזכור שבפורים כמעט בלתי אפשרי להשיג מונית. אז מי שמתכנן את סיבובי המשלוחים בעזרת מונית, כדאי להיערך מראש בצורה חכמה, ולא להילחץ ביום הפורים.

3. כאשר מחליפים ומגלגלים משלוחים, לא לשכוח להוריד את הפתק הקודם. למרות שכולם עושים את זה, זה מעליב לקבל את ההקדשה הלא נכונה. ובמיוחד אם כתוב עליה: "למוטב בלבד".

קריאת מגילה

4. אמנם ההלכה היא שאסור לפספס אף מילה במגילה, אבל המציאות היא שיש אלפי מריבות ברחבי העולם בגלל בעלים שלא מבינים איך האשה יכולה לאחר ולפספס. עצתי הקטנה לבעלים הצדיקים: לא להתערב. מקסימום תיפרדו בשמים עוד מאה ועשרים שנה למשך 12 חודשים. לא נורא. תפקיד הבעל לתת לאשתו שירות שיאפשר להגיע לשמוע מגילה, ולא יותר מזה.

ליל פורים

5. יש יצר הרע מיוחד להשתכר או למשוך את הזמן בליל פורים. התוצאה המתבקשת היא עייפות ביום הפורים. חבל. יש רק מצוה אחת בלילה, לשמוע מגילה ולהתפלל. לא לשתות ולא למרוח את הזמן. חוץ מזה, זה מאפשר לקום יותר מוקדם מהרגיל, ולנצל את הזמן לשחרית מוקדמת (או אפילו לפני שחרית ללימוד ותפילה, שמאד מועילה ביום הזה.

יום הפורים

6. פורים זה לא סיור כתובות, וחבל להעמיס מטלות. סיורי משלוח מנות משותפים, או אפילו אישיים, הם מוכרחים אבל גם מתכון בטוח למריבות, ולכן כדאי לצמצם את הרשימה ולא ללכת לכאלה שלא באמת יעלבו אם לא תגיעו. אני מכיר בעל תשובה אחד שהציב לעצמו מטרה לבקר את כל הרבנים בעולם. זה לא נגמר טוב.

ושוב, צריך לזכור שבפורים כמעט בלתי אפשרית להשיג מונית!

חייב איניש לבסומי

7. לא לשכוח מנחה גדולה בזמן, לפני כל הבלגן, בלי לחץ, בבית הכנסת הקרוב לבית. כדאי לרשום מבעוד יום את זמני התפילות.

8. את השתיה (למי שנוהג להתבסם): כדאי לשתות לאט לאט, לא לערבב, בזה יש מה ללמוד מהצרפתים שלא גומעים בקבוקים אלא שותים בנחת. כיון ש'נכנס יין – יצא סוד', ולא לכולם הסוד שיוצא הוא כזה מלבב, לכן צריך בזה הרבה סייעתא דשמיא. כדאי לומר לפני כל שלוק: "יהי רצון שנצליח להתבסם במידה הראויה", ורק אז לשתות (כך שמעתי מהרב אורי זוהר).

פורים שמח!

תגיות:
[קרא עוד כתבות]

אודות דן טיומקין

הרב דן טיומקין - גדל ברעננה. חזר בתשובה לקראת סוף השירות הצבאי בחיל האוויר. למד שש שנים בישיבת סלבודקה בבני ברק. כתב את ספרי ההדרכה "במקום שבעלי תשובה עומדים" (הוצאת פלדהיים), חלק א' וחלק ב', ואת הספר "בוסר המלאכים" על חינוך. ספריו זכו להסכמת גדולי תורה מכל החוגים. ממייסדי ומנהלי ארגון "מענה", להדרכה וסיוע לבעלי תשובה.