שאלה – שידוכים בין חרדים לבעלי תשובה – האם יכולים להצליח, או שהבעייתיות בלתי נמנעת?

IMG_5166

שאלה – תודה רבה על המאמר המרתק בענין שידוכים. מאד היה מעניין אותי אם אפשר, קצת להתמקד בנושא שידוכים בין חרדים לבעלי תשובה. זו סוגיא שמאד מטרידה אותי, כי אני לומד בישיבה של חוזרים בתשובה, ומה שהכי "נחשב" בין החברה פה זה מי שמצליח להתחתן עם חרדית מהבית, אבל אני אישית לא בטוח שזה נכון כי המנטליות מאד שונה. מה דעתכם בנידון?

 

תשובה – אני מאד שמח על השאלה הזאת. אני בהחלט נוטה להסכים איתך שנישואים בין בעלי תשובה לחרדים הם מאד בעייתיים, ואנסה לפרט. למרות שגם כאן אני עונה לך ומתייחס לנישואין בין חוזר בתשובה לחרדית, הדברים נכונים גם במקרה הפוך של חוזרת בתשובה וחרדי, ולכן ברשותך, אני מפרסם אותם ככתבה נפרדת ולא עונה לך במייל פרטי.

לכאורה, הדבר הכי מושלם זה בת זוג חרדית מהבית. אין לה יותר מדי שטויות בראש, לא נחשפה לכל מיני דברים לא טובים, היא באה מבית יציב, יהיה איפה להתארח בשבתות ואיפה להשאיר את הילדים אם תרצו ללכת לחופש.

אבל מה נעשה, במציאות זה לא עובד. יש אחוז קטן ומזערי של יוצאים מן הכלל ועליהם נדבר בהמשך, וקודם כל נדבר על הרוב.

בלי להיכנס בכלל אם זה נכון או לא, המציאות היא שאם בחורה חרדית רוצה בעל תשובה, מבחינתה זו התפשרות, זה לא לכתחילה. לאו דוקא בגלל התנשאות על בעלי תשובה, אלא בגלל שזה לא מה שהיא חלמה עליו. בתור ילדה היא רצתה בחור ישיבה. מבחינתה להזמין את חברותיה לחתן ששונה ממה שיש להן, זה קצת פדיחה, קצת התפשרות. זו נקודת הפתיחה שלה.

במקרים רבים ההתפשרות היא כורח המציאות, יתכן שהיא בגיל מתקדם, שאין להוריה הרבה כסף, אולי אפילו יש בה איזה מום קל, ואולי מבחינה רוחנית היא בירידה, וקוסם לה להתחתן עם בחור שיודע בעל פה את כל השירים של הביטלס – או של זוהר ארגוב.

וכאשר מתגלים חיכוכים וחילוקי דעות, כמו שמצוי במערכות נישואין, יש מעט סבלנות לקבל, כיון שגם ככה עצם הנישואין זה התפשרות, וזה מתכון לצרות.

אבל מעבר לזה, יש כאן בעיה אמיתית של התאמה. המנטליות ביניהם מאד שונה, וזה מתבטא בסוג מוזיקה שאוהבים, הומור, הרבה ניואנסים. יש לו הרבה צרכים ורצונות שבעיניה נראים חילוניים או חולניים או להיפך, מדי מחמירים ומדי קיצוניים, ויש לה הרבה מקובלויות חברתיות וענינים שבעיניו נראים הזויים. זה פשוט פתח לצרות. וכאשר מתחילים לגדל ילדים ביחד, ומתגלים חילוקי דעות בכל מיני מצבים, נדרשת עבודת המידות עצומה ממש כדי לגשר על הפערים.

ויותר מזה, עם הזמן מתגלה שגם אם הם מצאו מכנה משותף, המגמות שלהם שונות. הוא בעלייה, הוא מתחזק, הוא רוצה ללמוד ולהתפתח, ומבחינתו הוא קיוה שחרדית מבית תוכל למלא אצלו חוסרים מסוימים בתחום הדתי של המסורת והיציבות, ופתאום הוא מגלה שאצלה זה הפוך, הוא עבורה סוג של פתח לעולם המערבי, והיא במגמת ירידה מסויימת, וכל ההנהגות של בעל התשובה נראות בעיניה כהתלהבות מוזרה ו"עמרצית" שצריך לעצור  (או להיפך, כאשר בעלת תשובה מוצאת בחור חרדי).

הכרתי הרבה בעלי תשובה ששכנעו אותי שהם יוצאים מן הכלל, הם תמיד היו מופנמים ושקטים, תמיד חיפשו מישהי כזאת. כמה מהם באמת חיים באושר, וכולי תקוה שכך ימשיכו לנצח, אבל לצערי הרב מאד, כמעט כל השידוכים האלה לא עמדו במבחן הזמן. התחתנו, נולדו כמה ילדים, ואז פתאום התגלו יותר ויותר חילוקי דעות, חיכוכים, מריבות, והסוף לא היה טוב.

בקיצור, בדרך כלל, עדיף לבעל תשובה למצוא בעלת תשובה, ששם יש הרבה מכנה משותף, וסיכוי אמיתי לבנות בית של תורה, יציב ומאושר.

[קרא עוד כתבות]

אודות דן טיומקין

הרב דן טיומקין - גדל ברעננה. חזר בתשובה לקראת סוף השירות הצבאי בחיל האוויר. למד שש שנים בישיבת סלבודקה בבני ברק. כתב את ספרי ההדרכה "במקום שבעלי תשובה עומדים" (הוצאת פלדהיים), חלק א' וחלק ב', ואת הספר "בוסר המלאכים" על חינוך. ספריו זכו להסכמת גדולי תורה מכל החוגים. ממייסדי ומנהלי ארגון "מענה", להדרכה וסיוע לבעלי תשובה.