כנס תנועת התשובה | סרטי הוידיאו וגלריית תמונות

סרטי הוידיאו וגלריית תמונות מתוך כנס תנועת התשובה שהתקיים בירושלים בכ"ג כסלו תשע"ח

בליל כ"ד כסלו תשע"ח התקיים כנס תנועת התשובה בבית וגן, ירושלים. הכנס אורגן ע"י עמותת ביחד ומרכז 'מענה', בחסות כתב העת 'צריך עיון' וקרן תקוה. בכנס השתתפו 350 אנשים ונשים (לאחר שנאלצנו לדחות נרשמים בשלב מוקדם עקב חוסר מקום).

מנחה הכנס הרב עופר גיסין מעמותת ביחד תיאר את מטרות הכנס בדברי הפתיחה שלו, ודיבר על הצורך להעצים בשותפים חדשים את פעילות עמותת ביחד ומרכז 'מענה' שהקימה לפני ארבע שנים, שהוא הארגון היחיד בארץ שעוסק בהדרכה וסיוע לבעלי תשובה.

המסר שהודגש בדברי הפתיחה לכנס הוא שצריך להתניע מהלך חדש של התארגנות תנועת התשובה מבחינה חברתית, קהילתית וחינוכית. הועלה הצורך בשלוש יוזמות דחופות: יצירת כלי תקשורת שישמש כתשתית לדיון פנימי ומסירת מידע של תנועת התשובה על כל גווניה; ביסוס שכבה של פעילים חברתיים שיעסקו בצרכים הייחודיים של בעלי ובעלות התשובה ומשפחותיהם, כמו גם חבורת פילנטרופים תורמים ומשקיעים חברתיים מקרב בעלי התשובה שיתמכו בפעילות; ותחילת מהלך להקמת רשת חינוך עצמאית לבני הדור השני.

דברי ברכה לכנס נאמרו ע"י הרב אורי זוהר, חבר עמותת ביחד. אחריו דיבר הגאון הרב מרדכי אויירבך שמלווה את עמותת ביחד בפעילותה. הרב הדגיש שהוא שותף לביקורת ולכאב על המצב הבעייתי של השתלבות בעלי התשובה בציבור החרדי וחינוך ילדיהם. אבל יש צורך להימנע מקריאות מתלהמות של "מהפכה" ולהתרכז בפעילות של בניה מתוך שמירה על הנאמנות לתורה ולדעת תורה. הוא בירך את מארגני הכנס ומשתתפיו שיזכו לפתח יוזמות חדשניות ומקוריות שישפרו את המצב.

לאחר מכן דיברו שבעה דוברים, שהציגו דעות והשקפות שונות. הרב דן טיומקין מעמותת ביחד ומחבר הספר "מקום שבעלי תשובה עומדים" דיבר על בעלי תשובה כמהגרים; הרב חגי מזור,  ראש כולל "בנייך ציון" בגבעת זאב וחבר עמותת ביחד, הדגיש את הצורך לשפר את חשיבות לימוד התורה וחויית הלימוד כבסיס לחייהם של בעלי התשובה; הרב יהודה גרינוולד, ראש קהילת "נוה שלמה" מחיפה, מחבר הספר "לדעת בארץ דרכך", דיבר על בעלי תשובה כגשר חברתי בתוך הציבור הישראלי;  הרב גד ליאור, מראשי ציבור בעלי התשובה בצפת, דיבר על החיבור מחדש לעצמנו כבעלי תשובה; הרב דוד כרפס, מפקח חינוכי בשיטת זילברמן, דיבר על הבעיות הנובעות מהשוני המנטלי של בעלי תשובה מהחברה החרדית שהיגרו אליה, כמו "אנגלי בניו יורק";

הרב אברהם גרינבוים, יו"ר קרן וולפסון  וראש ישיבת "נהורא", ביקש להגיע לכנס ולשאת דברים לאחר ששמע על קיומו. הוא דיבר על היוזמה של קרן וולפסון בהקמת מוסדות חינוך מותאמים לאתגרי החינוך בזמננו שיש בהם גם פתרון לבעלי תשובה. בדבריו סיפר הרב גרינבוים על ההוראה שקיבל ממרן הרב שטיינמן זצ"ל לדאוג למענה חינוכי הולם לילדי בעלי התשובה. למחרת הכנס נתבשר העולם היהודי על הבשורה המעציבה של פטירת הרב שטיינמן; השלים את הכנס באותו נושא הרב אלי אילני, יו"ר "נפש יהודי", וקרא לעסוק בפעילות לשם שמים, שמשמעותה להיטיב עם הציבור ולמלא את צרכיו.

בכנס הופיעו גם אביתר בנאי, חבר עמותת ביחד, שריגש את הקהל בשיר "אני ואתה" (של אריק איינשטיין ז"ל שיום פטירתו חל באותו ערב), ושולי רנד שאמר שמכל המקומות בהם הופיע הוא מרגיש "הכי בבית" בין בעלי התשובה, ומזדהה עם הכאב ועם הצורך הגדול ביוזמה חדשה לפעילות בונה.

התגובות הנלהבות על כנס תנועת התשובה, התגברו לאין שיעור לאחר שסיון רהב מאיר פרסמה כתבה מצולמת בחדשות ערוץ 12 וערוץ 13 בטלויזיה. סרטון הכתבה זכה למאות אלפי צפיות בשידור ולאחר מכן ברשת.

מבין התגובות הרבות חיממה את ליבנו התגובה הזו שאומרת הכל: "איפה מתפקדים?!". בעמותת ביחד אנחנו שוקדים כעת על הפצת דבר הכנס בכל אמצעי המדיה, ובגיבוש תכניות פעולה עתידיות בעקבותיו ובעיקר ריכוז רשימת האנשים הרבים שהתנדבו לפעילות בטפסי המשוב שמילאו בכנס.

 


 

צפו בכתבה של סיון רהב מאיר על הכנס בחדשות 


גלריית תמונות וקישורים לוידיאו מתוך הכנס על פי סדר התנהלות הערב

הרב עופר גיסין

01 הרב עופר גיסין

02 reb offer gissin

05 reb ofer gissin

לצפיה בשיחתו המלאה של הרב עופר גיסין לחצו כאן


הרב אורי זוהר

07 אורי זוהר כנס התשובה

לצפיה בשיחתו המלאה של הרב אורי זוהר לחצו כאן


אביתר בנאי

11

לצפיה באביתר בנאי שר "אני ואתה נשנה את העולם" לחצו כאן


הרב מרדכי אויירבך שליט"א

13 הרב אויירבך2

12 הרב אויירבךלצפייה בשיחתו המלאה של הרב מרדכי אויירבך לחצו כאן


הפסקה, וזמן ל- 350 משתתפי הכנס לשוחח

14 הפסקה

15 בהפסקה


שולי רנד

17

18

לצפיה בשולי רנד שר "מה התכלית" לחצו כאן


הרב דן טיומקין

21 הרב דן טיומקין כנס התשובה

לצפיה בשיחתו המלאה של הרב דן טיומקין לחצו כאן


הרב חגי מזור

22 הרב חגי מזור

לצפיה בשיחתו המלאה של הרב חגי מזור לחצו כאן


הרב יהודה גרינוולד

23 הרב יהודה גרינולד

לצפיה בשיחתו המלאה של הרב יהודה גרינוולד לחצו כאן


הרב דוד כרפס

24 כרפס

לצפיה בשיחתו המלאה של הרב דוד כרפס לחצו כאן


הרב גד ליאור

26 גד ליאור

לצפיה בשיחתו המלאה של הרב גד ליאור לחצו כאן


הרב אברהם גרינבוים

27 הרב אברהם גרינבוים

לצפיה בשיחתו המלאה של הרב אברהם גרינבוים לחצו כאן


הרב אלי אילני

29 הרב אלי אילני

לצפיה בשיחתו המלאה של הרב אלי אילני לחצו כאן

[קרא עוד כתבות]

אודות מערכת מענה

מרכז 'מענה' עוסק בהדרכה מאוזנת וסיוע לבעלי תשובה, בהדרכת הגאון הרב מרדכי אויירבך והרב אורי זוהר. המרכז פועל במסגרת עמותת 'ביחד - תנועת בעלי התשובה בישראל'. מקימי המרכז הם דן טיומקין ועופר גיסין.