ידידנו שחר בלומנטל בקליפ וסינגל חדש – מומלץ לצפות!

שחר בלומנטל, מקהילת 'אביר יעקב' בתל אביב, הוציא לאחרונה שיר חדש, מיוחד ומרגש.  ניצלנו את ההזדמנות כדי לראיין את שחר: ש. שחר, מזל טוב על הסינגל והקליפ החדשים. הרבה זמן מאז […]

שחר בלומנטל, מקהילת 'אביר יעקב' בתל אביב, הוציא לאחרונה שיר חדש, מיוחד ומרגש. 

ניצלנו את ההזדמנות כדי לראיין את שחר:

ש. שחר, מזל טוב על הסינגל והקליפ החדשים. הרבה זמן מאז שמענו ממך.

תודה רבה. זה באמת מאד משמח. הפעם האחרונה הייתה לפני כמעט 10 שנים בהפקת הדיסק "שים שלום" עם עדי רן ושרוליק הרשטיק. 10 שנים לפני כן יצא הדיסק "יערות דבש" עם איציק אזולאי. מסתבר שהקצב שלי איטי משהו… לאחרונה יצא שיר בשם "אדון שכוייח". מלים שלי ללחן של יונתן ניצן שגם שר ומנגן. הפעם זה משהו נטו שלי. חידוש מרענן מבחינתי.

אז מה קרה שהחלטת להוציא סינגל?

הטריגר בעצם, היה יום הנישואין ה20 שלנו. מתנה עבור אשתי. רק בדיעבד החלטתי להוציא את השיר כסינגל. הרגשתי שבתוצאה הסופית יש משהו שיכול לגעת בכולם. אולי אפילו להעביר מסר.

לפני שמעבירים מסר מגדירים קהל יעד. למי מיועד המסר?

לכתחילה קהל היעד שלי היה אשתי. בפועל, בתהליך הכתיבה יצאו דברים שאני חושב שנוגעים בכולם. כל אחד יכול למצוא את עצמו בשיר הזה. אולי בעלי תשובה יעמיקו עוד רובד בהבנה.

בעלי תשובה הם עמוקים יותר בהבנתם?

לא זאת הכוונה. החוט המקשר בין בעלי התשובה היא חווית ההתגלות העוצמתית שהם חוו בשלב כלשהוא בחייהם וההחלטה להשתנות באופן דרמטי בעקבותיה. השיר חושף קמעה את נקודות התורפה של התהליך הזה. לבעל תשובה יהיה קל להתחבר לזה.

ככה באופן גורף? אולי זאת חוויה אישית שלך? אולי אצל אחרים התהליך עובר חלק, ללא נקודות תורפה?

גורף זו מלה חריפה. אולי יש כאלו שעוברים את זה חלק. המציאות מראה, שרבים וטובים מקרב בעלי התשובה בכל אתר ואתר עוברים דברים בכלל לא פשוטים וכלל לא "חלקים". זהו נושא נפיץ שאני מתבונן בו הרבה. אתה מכיר אותו היטב. אתר מענה קם ומתקיים סביב הנושא הזה. תופעת ההתמודדות של הדור השני ומשבר ה15-20 שנה הוא כבר לא סוד. השיר נוגע קצת בשורש הדברים. מתוך החוויה שלי והתובנות שלי.

תסביר.

כל בעל תשובה מכיר את עוצמת האור שמושך אותך אליו בעבותות של אהבה והתלהבות. פתח ענק של תמימות נפתח בלב.

נו? נשמע מצויין!  היכן הבעייה?

אל הפתח הזה של התמימות נכנסים גם דברים שאינם שייכים לעניין, שאנו בוחרים להתעלם מהם או שכלל לא מבחינים בהם. כמו עיוורון מסינוור חזק. כשאדם פועל מתוך התלהבות, כושר הראייה והשיפוט שלו נפגמים. רבי נחמן מביא את הפסוק "פן יהרסו לעלות אל ה'" כדי לתאר תהליך של התלהבות גדולה מדי בהתקרבות אל ה'. התלהבות שתוצאותיה עלולות להיות הרסניות.

נשמע כמו תחילתו של שיעור..

נכון. זה נושא רחב ומורכב מדי עבור ראיון קצר על סינגל חדש. אנסה לתמצת ולומר, שלעניות דעתי, נוצרים הקשר והתנייה בין הרצון להתקרב לה' ולתורתו, לבין הצורך להשתנות ברובד החברתי חיצוני, זהו שורש להרבה מאד בעיות. במיוחד שזה קורה מתוך התלהבות כנ"ל.

זהו הקשר מתבקש. אולי הכרחי?

בהחלט מובן מדוע נוצר ההקשר. לא ברור כלל שהוא הכרחי. מה שוודאי הוא, שיש לכך מחיר. המחיר הוא אובדן האותנטיות של ההורים. הילדים מזהים את זה מגיל העריסה. זה יוצר אצלם בעיות קשות בהרגשת השייכות ובגיבוש הזהות. וכן בהזדהות עם הבית בו גדלו.  ההורים מצטיירים בעיניהם כחלשים ולא באמת שייכים. ישנו חוסר התאמה ואפילו סתירה בין מה שהם רואים בבית לבין מה שקורה בת"ת, בישיבה ובבית הכנסת. הם קיבלו מאיתנו את הסלידה מזיופים. כשהם גדלים הם  לא יכולים להכיל את זה. נוצרות הרבה בעיות סביב העניין הזה.

איזו ברירה יש? הילדים חייבים להתחנך היכן שהוא. להיות בעלי זהות כל שהיא.

עכשיו נגעת בעצב חשוף תרתי משמע. בנושא החינוך טמון הפתרון. מי שיכנס לוואקום הזה יעלה על הסטארטאפ של הדור. לא רק כלפי בעלי התשובה הוותיקים, אלא גם כלפי אילו החדשים, שהמשבר עדיין לפניהם. בוודאי שכלפי אלו העתידיים. מדובר ממש בעתיד של דור שלם.

אז מהו המסר אותו הזכרת קודם?

לא לוותר על עצמנו. למען עצמנו ולמען בני זוגנו וילדינו. אין תחליף לאותנטיות שלנו ולעולם לא נצליח להיות משהו אחר. מי שרוצה ללמוד איך להדליק מדורה לא צריך להיהפך לאינדיאני בשביל זה.

כמו שאמרת. נושא מורכב. אולי נקדיש לכך ראיון נפרד.

בשמחה רבה. יש עניין גדול להשמיע את התובנות האלו. ויש עוד הרבה מה להעמיק בנושא. מי כמוך יודע.

נחזור לתחום האמנות והבמה. יש משהו בתכנית? או שאתה ממשיך בקצב של פעם ב10 שנים?..

ב"ה יש חדשות מרעננות. אני עסוק עכשיו בחזרות להצגת ילדים שכתבתי. 3 שחקנים על הבמה. איציק אזולאי, אריה אייזנברגר ואנוכי. מחזמר בשם "חלום של יהלום" במסגרת תיאטרון "אוהל השם" בהנהלת איציק אזולאי, שגם אחראי על המוסיקה המדהימה בהצגה. זהו נסיון ראשון עבורי על הבמה. עד עכשיו "התחבאתי" מאחורי המריונטות. יהיה כיף גדול בע"ה.

נשמע מסקרן. ומה איתנו המבוגרים? אין עוד איזה שיר בדרך?

דווקא יש. מקווה שבקרוב יצא. זה יהיה דואט עם ליפא שמעלצר.

אתה צוחק עלי!

לא. רציני לגמרי. שיר שכתבתי לא מזמן ושלחתי לליפא. הוא התלהב וכנראה שנקליט אותו בביצוע משותף.

נשמע מדהים! ספר קצת על השיר.

בא נחכה שיצא קודם. נשאיר משהו לראיון הבא.

צודק. שיהיה הרבה בהצלחה!

לכל עם ישראל! תודה רבה!

[קרא עוד כתבות]

אודות מערכת מענה

מרכז 'מענה' עוסק בהדרכה מאוזנת וסיוע לבעלי תשובה, בהדרכת הגאון הרב מרדכי אויירבך והרב אורי זוהר. המרכז פועל במסגרת עמותת 'ביחד - תנועת בעלי התשובה בישראל'. מקימי המרכז הם דן טיומקין ועופר גיסין.