וידיאו: קהילת "אביר יעקב" תל אביב בראשות הרב מרדכי אוירבך

"להלוך נגד רוחו של כל אחד ואחד". הגאון הרב מרדכי אוירבך מדבר על דרכו בהנהגת קהילת בעלי התשובה הותיקה בתל אביב, וחברי הקהילה מספרים על הקהילה ועל תלמוד התורה שפתחו עבור ילדיהם.

"להלוך נגד רוחו של כל אחד ואחד". הגאון הרב מרדכי אוירבך מדבר על דרכו בהנהגת קהילת בעלי התשובה הותיקה בתל אביב, וחברי הקהילה מספרים על הקהילה ועל תלמוד התורה שפתחו עבור ילדיהם.

(צילום: עופר שכטמן, שחר בלומנטל | עריכה: דן טיומקין | מראיינים: רוני איילון, דן טיומקין
 מוסיקה: להקת פרדס, אייל אהרן | תודות לרוני איילון ושחר בלומנטל)
 

אנו מאמינים שהרבה בעלי תשובה לא מצליחים לבטא את כשרונותיהם ולחיות חיים מאושרים בגלל חברה שלא יודעת להאיר פנים, להעריך או לתמוך, והפתרון הוא הקמת קהילות עצמאיות של בעלי תשובה.

אחת מהמטרות של "מענה" היא להציג קהילות בעלי תשובה. איך הם מתמודדים, איך הם משלבים בין קודש לחול, איך הם חיים את חייהם. לצורך כך, נבקר בקהילות שונות, ונציג את האופי, ההווי והאוירה של כל קהילה.

אחת הקהילות הותיקות והמוערכות היא קהילת בעלי התשובה בתל אביב, קהילת "אביר יעקב", בראשות הגאון הרב מרדכי אוירבך שליט"א, בנו של מרן הגרש"ז אוירבך זצ"ל.

דן טיומקין התלווה לרוני איילון מבית שמים תל אביב להפקת סרט על קהילה זו. בסרט שלפניכם רוני ודן מראיינים כמה מחברי הקהילה, ושומעים מהרב מרדכי אוירבך שליט"א על דרכו בהקמת הקהילה והנהגתה (בשילוב צילום משיחה שהרב אוירבך נתן לשחר בלומנטל במועד אחר).

באופן כללי אין לי "מתכון" או חוברת הדרכה איך לנהל קהילה של בעלי תשובה. אני רגיל לכבד דעות של אנשים, זה האופי שלי, ואת הטבע של בני אדם. אני לא יוצר איזה "שטנץ". (יש בזה גם חסרונות…). לא שכל אחד עושה ככל העולה על רוחו. יש מרות מסויימת במקום הזה, אבל יותר נותנים לכל אחד ללכת כפי דרכו, "ללכת נגד רוחו של אחד ואחד" (רש"י במדבר כ"ז י"ח), זו הגישה, עם הכוונה. כמובן, על דרך התורה וההלכה, בלי לסטות ימין ושמאל מהשולחן ערוך, זה פשוט, אבל כל אחד מתבטא באופן שלו. גם פרנסה צריך, ואנשים שיש להם יכולות להתפרנס עובדים, ובזמן הפנוי יושבים בבית המדרש ולומדים. גידול הילדים דורש פרנסה.

הגישה שלי היתה להכניס את הבעלי תשובה לעמלה של תורה. להפוך לבני תורה, אבל כל אחד עם המקצוע שהוא עובד ימשיך לעבוד, ויש כאלה שצריכים להקדיש את עצמם לגמרי לתורה. וכך הקהילה הפכה להיות אבן שואבת בסגנון הזה, סביב בית המדרש, תורה ותפילה, וכמובן כל הארועים הקהילתיים, השבתות והמועדים.

הקהילה הקימה תלמוד תורה לילדים, ומנהל אותו הרב ערן לוי. בסרט הרב לוי מסביר את הגישה החינוכית ואת האוירה שיש במוסד.

(תלמוד תורה "אביר יעקב" נמצא במצב כספי קשה, וזקוק לתרומות. אם באפשרותכם לסייע, ניתן לפנות למזכיר הת"ת אבידע ברנשטיין בטלפון: 03-7443582).

 

פרטים ונתונים  (נמסרו לנו ע"י חברי הקהילה)

אופי הקהילה

מורכב ורב גוני. בעיקרון הסגנון הוא חרדי "מיינסטרים" ומרוכז סביב הכולל והלימוד עם הרב, אבל עם שוליים רחבים. הלחץ היחיד הוא להיות נורמלי עד כמה שאפשר…

מספר משפחות בקהילה

כשבעים משפחות המתגוררות במרכז תל אביב, ועוד חברים שמגיעים משכונות באזור.

יתרונות

דעת תורה מנחה לאורך כל הדרך. הקהילה היא כמו משפחה חובקת בכל רובדי החיים (גמ"חים, שמחות משותפות, אירוחים וכו'). לימוד תורה עשיר ומעשיר. שבתות וחגים בקהילה – מעין עולם הבא. דו קיום עם סביבה חילונית, שלרוב מאד מכבדת.

חסרונות

מקום חילוני עם אוכלוסיה מאד "תל אביבית". קשה לשמירת עיניים. שכירות ודיור מאד יקרים. סביבה מאד עירונית.

חינוך

הילדים לומדים בתלמוד תורה של הקהילה שממוקם באזור. הבנות בבית יעקב, הבנים בישיבות כל אחד לפי המסלול שבחר.

מסעדות או מקומות "בילוי" מתאימים

מעט אך יש. יש את גדות הירקון וכמה פארקים, ואת הים (בחורף).

איש קשר לפרטים נוספים

ר' יוסף בליניק, טלפון 054-770-7917

 

[קרא עוד כתבות]

אודות מערכת מענה

מרכז 'מענה' עוסק בהדרכה מאוזנת וסיוע לבעלי תשובה, בהדרכת הגאון הרב מרדכי אויירבך והרב אורי זוהר. המרכז פועל במסגרת עמותת 'ביחד - תנועת בעלי התשובה בישראל'. מקימי המרכז הם דן טיומקין ועופר גיסין.