מרן הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן זצ"ל

בצער רב כולנו כואבים את הסתלקותו של מרן הרב שטיינמן זצ"ל. הנה שלושה סיפורים מהנהגותיו של הרב ויחסו החם והמיוחד לעולם התשובה א מספר הרב אורי זוהר שליט"א – שאלתי […]

בצער רב כולנו כואבים את הסתלקותו של מרן הרב שטיינמן זצ"ל.

הנה שלושה סיפורים מהנהגותיו של הרב ויחסו החם והמיוחד לעולם התשובה

א

מספר הרב אורי זוהר שליט"א –

שאלתי פעם את מרן הרב שטיינמן זצ"ל: "אני לא רוצה לעשות מה שהרב אומר (לעסוק בקירוב). אני רוצה לעשות מה שהרב עושה, ללמוד תורה כל היום". הרב ענה לי: "אם כך אתה תהיה עריק"!

ביאור דבריו, כמו שאני הבנתי אותו: אם התפקיד שלי לדבר עם בעלי תשובה וכו', לחזק ישראלים באמריקה, להחזיק תורה וכו', אז אהיה עריק אם לא אעשה את זה! לא רק מי שבורח מהצבא הוא עריק, גם מי שבורח מחיל התותחנים לטנקים, או מהטנקים למודיעין.
וזה המסר לכל אחד: אם זה התפקיד שלך, לפי המקום שלך בחייך – הרי אתה מחויב בו. אם אתה מתנהג כך, אתה עובד את ה' ולא עובד דימויים חברתיים. לא עסוק בטענות על החרדים, אלא בונה את החיים שלך על פי היכולות שלך, ולפי המקום שבו אתה נמצא. זה מה שהרב שטיינמן שליט"א לימד אותי!

ב

מספר מרדכי רוט:

ישבתי לפני מספר שנים עם הגאון רבי נחום ברנשטיין, משגיח בישיבת גאון יעקב שהייתה בנשיאות מרן הגאון רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן זצ"ל, וחתנו של הרב שטיינמן, הגאון רבי זאב ברלין, כיהן בה בתפקיד ראש הישיבה.

ישבנו ודנו יחד על מספר בחורים נושרים ובעיקר מתמודדים רגשית בכל מיני מצבים שהוא שלח אלי. איך נקדם אותם, מה תקוע ואיך אפשר להשתפר ולהמשיך הלאה. תוך כדי שיחה, הוא סיפר לי סיפור מדהים על מרן הגאון רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן זצ"ל ויהיו הדברים לעילוי נשמתו הטהורה.

אם לא ששמעתי את הסיפור ממקור ראשון ממנו, שראה בעצמו את הסיפור – לא הייתי מאמין.

וכך סיפר לי הרב ברנשטיין: יום אחד נכנסתי עם בעל תשובה אחד למרן הרב שטיינמן, אותו בעל תשובה היה בעל תשובה גמור – חוץ מנושא מסוים שאין המקום לפורטו כאן, שהוא היה נופל בו עד עמקי שאול.

אותו בעל תשובה היה מתמודד ונופל, ושוב מתמודד ושוב נופל, ושוב הנפילה הייתה עד עמקי שאול, ומדובר באחת העברות הכי חמורות שבתורה.

נכנסתי אתו למרן הרב שטיינמן, זה היה לפני כעשור, בעת שהרב שטיינמן היה בגיל 95, וסיפרתי לו על בעל התשובה העומד מולי ומה הרב אומר לו, מה יש לעשות וכיצד ניתן לנסות ולהינצל.

מרן הרב שטיינמן הסתכל בו במאור פנים. לא צעק, לא הפחיד, לא כלום, הוא פשוט קם מכיסאו, נתן לו יד בחוזקה, חיבק אותו ונישק אותו, ואמר לו בקול רם 'אתה מצליח להתגבר מידי פעם, אתה לא מבין כמה אני מקנא בך, כמה זכויות יש לך, איזה שכר יש לך על זה'.

הרב שטיינמן חזר ואמר לו שוב ושוב, כמה הוא צדיק שהוא זוכה מידי פעם להתגבר – למרות הקושי העצום שיש לו להתמודד עם זה. "הצלחת להתגבר על זה מפעם לפעם, אתה לא מבין", ושוב הרב שטיינמן ממשיך לעמוד ואני מזכיר שמדובר באדם בגיל 95 שעומד וממשיך לחבק את אותו בעל תשובה.

הרב ברנשטין אמר לי שבאותו זמן הוא היה ממש נסער, הוא בחיים לא ראה את הרב שטיינמן עומד ומחבק ומנשק ככה בנאדם, ועוד יהודי בכזה מצב.

בסיום השיחה הרב שטיינמן ביקש ממנו שייכנס אליו שוב יחד עם הרב ברנשטיין, לאחר תקופה.

לאחר מספר חודשים הם נכנסו, ושוב נראה אותו מחזה חוזר על עצמו, הוא אומר שוב לרב שטיינמן מהפעם האחרונה הרב ממש חיזק אותי ואני כבר הרבה פחות נופל …אבל עדיין אני פה ושם נופל.

ושוב הרב שטיינמן קם מכיסאו, תופס את ידו בחוזקה, מחבק ומנשק אותו, ואומר 'אתה מצליח להתגבר, אתה לא מבין כמה זכויות יש לך'. וכך חוזר שוב ושוב כמה הוא צדיק שהוא זוכה מידי פעם להתגבר, למרות הקושי העצום שיש לו.

ושוב מרן הגראי"ל מבקש מהרב ברנשטיין שייכנסו אליו אחרי תקופה.

בפעם השלישית שנכנסו אליו, הוא כבר סיפר לרב שטיינמן שהוא נגמל לגמרי ממה שהוא עבר. והמחזה המפעים חזר על עצמו בשלישית, הרב שטיינמן קם מכיסאו, מחבק ומנשק אותו ואומר לו שוב ושוב כמה זכויות יש לו וכמה הוא צדיק. תבינו זה ממש גוועלד בעיני הרב שטיינמן, זה לא יהודי קדוש, זה ממש קודש הקודשים.

את הפרשנות על הסיפור, אני נותן לכל אחד לפרש איך שהוא רוצה. אבל מאז ששמעתי את הסיפור, לפחות אני משתדל לחבק ולחזק כל יהודי באשר הוא ובכל מצב שהוא.

 

ג

כבר הבאנו בעבר, את המחאה של הרב נגד ועדות הקבלה שלא קיבלו למוסדות שלהם בני בעלי תשובה.

אי אפשר שלא להביא כאן את התמליל הכמעט מדוייק של הסרטון המפורסם, בו נראה מרן הגראי"ל שטיינמן תוקף קשות את הגישה הרווחת בנושא זה (חלק מהדברים הוא תרגום מאידיש).

המנהל: "יש לנו כאן זוג שהתחתן בזיווג שני, אלמן ואלמנה, ויש לאשה שני ילדים יתומים, והאבא שיש לו כבר ילדים אצלנו בחיידר רוצה להכניס גם את הילדים שלה לחיידר כאן, יחד עם הילדים שלו. יש הורים שטוענים שהילד לא באותו הסגנון של החיידר, הוא בא מאמא שלו, והיא לא הסגנון של החיידר".

הגראי"ל: "זה בעיה, המשפחה מסכנה, מה הם יעשו, שלא יתחתנו?!"

המנהל: "אז מה זה נוגע לחיידר?"

הגראי"ל: "הם התחתנו, ויש להם ילדים, ורוצים ללכת לחיידר. מה זאת אומרת 'לא האחריות של החיידר'? אולי תשלח אותם לירח?!"

המנהל: "אז מה הראש ישיבה אומר למעשה, אפילו שהילד יכול להזיק, שהוא לא בדיוק הסגנון של החיידר?"

הגראי"ל: "למה זה לא הסגנון?"

המנהל: "האמא כנראה מבית קצת יותר פתוח… זה מתאים לחיידר יותר פתוח. זה לא שזה לא 'פרומער', זה 'פרומערע משפחה', אבל קצת פתוח, לא הסגנון של החיידר".

הגראי"ל: "אתה יכול למדוד כמה?"

המנהל: "יש אחד מההורים שאומר שהוא כן יכול למדוד".

הגראי"ל: "תמיד יש אחד שרוצה. גאווה, רק גאווה, שום דבר לא. הוא רוצה רק גאווה, גאווה גאווה! אל תחשוב שהוא ירא שמים, רק גאווה. מאה אחוז!"

המנהל: "אפילו שהוא אברך חשוב, אחשובע'ר יונגערמאן?"

הגראי"ל: "אז הוא אגרויסע בעל גאווה"…

"הרב מבריסק היה בתלמוד תורה. מי למד בתלמוד תורה הזה? כל הפערכ'ס, כל הגורנישט. אני למדתי שם, הילדים של הרב מבריסק גם למדו שם, ר' דוד למד שם. אז לבריסקער רב כן היה מתאים לשלוח את הילדים לחיידר הזה, אבל לו – לא היה מתאים. מה לא מתאים?"

המנהל: "הוא אמר שילד כזה בחיידר עלול להשפיע על הילד שלו".

הגראי"ל: "קורה מקרים שילדים מתקלקלים, מתקלקלים גם ילדים טובים. בכל החיידרים הטובים לא מתקלקלים ילדים? ילדים מתקלקלים".

למאמר המלא בענין זה, בצירוף לינק לצפיה, לחצו כאן.

לשמיעת הספד של הרב פייבלזון שליט"א שנאמר בישיבת פתחי עולם, לחצו כאן.

 

 

 

[קרא עוד כתבות]

אודות דן טיומקין

הרב דן טיומקין - גדל ברעננה. חזר בתשובה לקראת סוף השירות הצבאי בחיל האוויר. למד שש שנים בישיבת סלבודקה בבני ברק. כתב את ספרי ההדרכה "במקום שבעלי תשובה עומדים" (הוצאת פלדהיים), חלק א' וחלק ב', ואת הספר "בוסר המלאכים" על חינוך. ספריו זכו להסכמת גדולי תורה מכל החוגים. ממייסדי ומנהלי ארגון "מענה", להדרכה וסיוע לבעלי תשובה.